WWDC 2018 etkinliği hızlı başladı ve yeni yazılımlar bir bir tanıtıldı. İlk olarak iOS 12’nin tanıtıldığı etkinlikte dikkat çeken işletim sistemlerinden birisi de watchOS 5 serisi oldu. Apple Watch için zenginleştirilen birçok özelliği beraberinde getiren watchOS 5 işletim sisteminin yeniliklerine bakalım.

watchOS 5 ile Apple Watch Daha İşlevsel

watchOS 5 işletim sistemiyle beraber ilk olarak aktiviteler sistemi gelişiyor. Yeni geliştirme sonrasında aktiviteler kısmına Yoga özelliği ekleniyor. Bunun dışında Hiking aktivitesinin detaylandırıldığı da belirtiliyor. Aktivitelerde ayrıca gösterimlerde çok detaylı hale getirilmiş durumda. Mesela bir koşu sırasında, ne kadar mesafe aldığınız ve dakikada kaç adım attığını gibi detaylı istatistiklerde alınabiliyor. Planlama konusunda da yenilikler var. Diyelim ki siz daha önceden bir aktivite planladınız ancak bu aktiviteye daha erken başladınız.

watchOS 5

watchOS 5 işletim sistemi sonrasında Start alerts adı verilen sistemler beraber saat bunu algılayacak. Aktivite doğrudan algılanacak ve aktivite takip ekranı çalışacak. Bütün bu özelliklerin yanında aktivite rekabeti sisteminin de yenilendiğini ekleyelim. Arkadaşlarınızla spor aktivite verilerinizi karşılaştırabiliyor ve yeni yarışlar başlatabiliyorsunuz.

Bağlantı Özellikleri Yenilendi Walkie Talkie Özelliği

Telefonunuz bulunmadığı durumlarda saat üzerinden görüşme gerçekleştirme özelliğini son Apple Watch modelinde görmüştük. Şimdi ise bu iletişim sisteminin yenilendiğini görüyoruz. Saat üzerinden aramaları cevaplama ve mesajları cevaplama gibi ayrıcalıklar sunan sisteme artık yeni bir uygulama geliyor.

watchOS 5

Walkie Talkie adı verilen bu özellikle beraber, saatinizi sanki bir telsiz gibi kullanabiliyorsunuz. Uygulama üzerinden seçtiğiniz arkadaşınızla konuşmanızı sağlayacak olan yeni uygulamada, sadece Talk simgesine basmanız ve konuşmanız yeterli oluyor. Sesiniz seçtiğiniz arkadaşınıza iletiliyor. Aynı şekilde karşı tarafta konuşulan kişinin de sesi size iletiliyor.

watchOS 5 Siri

watchOS 5 ile Siri arayüzü de değişiyor. Sizin deneyimlerinizi daha iyi algılayan Siri, artık kişisel verileri çok daha kapsamlı bir şekilde takip ediliyor. Ayrıca iOS 12 ile gelen Siri Shortcuts özelliğini de akıllı saatiniz üzerinden kullanabiliyorsunuz. Siri konusunda en büyük ayrıcalık ise Siri ses tanıma sistemi oldu. Bu sistemle beraber “Hey Siri” komutunu kullanmanıza gerek kalmayacak. Çünkü artık saat sesinizi tanıyor. Sadece komutlarınızı vermeniz yeterli.

watchOS 5

Yeni Uygulamalar Geldi

Bunların dışında akıllı saatlere birçok yeni uygulama eklendiği de açıklandı. Kullanıcı isteklerine göre bu uygulamaları seçmeniz mümkün. Ayrıca WebKit desteğinin akıllı saate eklendiğini ve kullanıcıların çok daha kapsamlı bir şekilde web deneyimi elde edeceğini belirtelim. Popcast desteği de artırılan watchOS 5 işletim sisteminin, çok daha kapsamlı olduğunu görüyoruz.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?