Uzaktan Erişim İle Face ID Nasıl Kapatılır?

0
104

Apple’ın iPhone X akıllı telefonlarının tanıtılmasından bu yana, telefonların güvenlik önlemlerinin konuşulduğunu görüyoruz. Markanın yeni akıllı telefonlarında parmak izi sensörlerinin yerini Face ID olarak tanımladığımız yüz tanıma sisteminin alması, güvenlik konusunda ekstra çözümlerin sunulduğunu göstermişti. Hatta bu sistem güvenlik konusunda atılan en önemli adım olarak gösterildi. Apple’ın tanıtımlarında da vurguladığı gibi milyonda bir yanılma ihtimali olduğu belirtilen sistemin, bambaşka bir sorun ile güvenlik sıkıntısı oluşturabileceğini de belirtelim. Kullanıcıların bu noktada sordukları soru, “Birisi zorla telefonu yüzümüze tutarak Face ID kilidini açarsa?” Apple bunun içinde bir sistem sunuyor.

Siri İle Face ID Kapatma

Apple bunun için kullanıcılara uzaktan erişim ile Face ID özelliğini kapatma imkanı sunuyor. Aslında fiziksel olarak telefonların tuşlarını kullanarak Face ID sistemini kapatması mümkün. Fakat telefona fiziksel temas kuramadığınız durumlarda kilidi kaldırmanız gerekirse bu işlem gereksiz kalıyor. Bunun içinde Apple bir önlem almış gibi gözüküyor.

Face ID kilidi Siri

Sadece Siri komutlarını kullanarak uzaktan erişim ile Face ID kilidini kaldırmak mümkün. Peki, bunu nasıl gerçekleştireceğiz? Bunun için Siri’ye bir komut vermeniz yeterli oluyor. Böyle bir durumda kullanıcıların “Hey Siri, kimin telefonu bu” komutunu kullanmaları gerekiyor. Kimin telefonu şeklinde sorulan soru, telefonda doğrudan yüz kilidinin devre dışı kalmasına neden oluyor.

Yüz kilidi yeniden kullanılmak istendiği zaman ise yine bir Siri komutu kullanmak gerekecek. Bu kez ise kullanıcıların “Hey Siri, güle güle” komutunu kullanması gerekecek. Bu sesli komutla beraber yüz kilidi yeniden kullanıma girmiş olacak. Söz konusu sistem iki şekilde de Siri komutları ile kolaylıklar kullanılabiliyor.

İlginizi Çekebilir: Google’dan Apple’a Dev Çalım

İLGİLİ HABER:  300 Dolarlık iPhone Hazırlanıyor

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?