Usb-c, USB 4 ve USB 3.1 nedir?

1
422

Güncelleme: Apple artık 2020-2021 MacBook’larında USB-C kullanmıyor. Apple USB 4 ve 2. nesil USB 3.1 kullanmaya başladı.

Apple’ın yeni Macbookları USB type-C girişiyle geliyor.  USB type-C aslında sadece Apple’nin kullandığı bir port değil. Bu aslında yeni bir standart. Eski, yavaş ve büyük USB girişleri yerine USB type-C hızla yayılıyor. Bu yazımızda “USB-C nedir?” sorusuna cevap vermeye çalıştık.

Type-C’nin diğer USB standartlarından farkları neler?

USB Type-C yeni, küçük bir bağlantı. Bu bağlantı da kendinden önceki USB 3.1 standardında olduğu gibi etkileyici yeniliklerle geldi.

Standart USB bağlantısı USB type-A olarak adlandırılıyordu. USB1- USB2 hatta USB 3 ‘de bile bağlantı kısmı aynı kaldı.  Başlangıçta tek yönlü olarak düşünülmüştü. Fakat zamanla diğer cihazlar da USB’ye geçmek istediler. Fakat bu USB bağlantı kısmı cep telefonları , kameralar gibi küçük cihazlar için uygun eğildi. Bunun gibi birçok sebepten dolayı mikro ve mini bağlantı elemanlarına ihtiyaç duyuldu.

usb_history

2016 yılında ise USB Type C standardı kullanılmaya başlandı.  Cep telefonları ve tabletlerde yavaş yavaş USB-C görmeye başladık.

USB Type-C nedir?

USB Type-C özellikle veri aktarımını hızlandırma konusunda dikkat çekiyor.  Aşağıdaki tablodan hız farklarına bakabilirsiniz:

usb_spped_comp

 

USB 3.1 standardı ile geliştirilen USB Type-C, veri aktarım noktasında öne çıkıyor. USB 3.0 bağlantısı 4.80 Gbit/sn yani saniyede maksimum 600 MegaBayt aktarım yapabiliyorken, USB Type-C  ise 10Gbit/sn hız ile  saniyede 1.22 GB veri aktarımı yapabiliyor.

  • Kablo üzerinden güç aktarma miktarı USB Type-C için 4.5 Watt . Bu miktar bu zamana kadar yakalanan en yüksek miktar. Bu sayede artık cep telefonlarımız ve tabletlerimiz hatta daha bir çok cihaz eskisine göre daha hızlı şarj olabilecek.
  • USB Type-C ile başka bir aparata ihtiyaç duymadan  VGA ve HDMI çıkışı almak mümkün.
  • USB Type-C kablosunun iki ucu da aynı. Bu farklı imkanları da beraberinde getirecektir. Örneğin, cep telefonlarını birbirine bağlayabileceğiz.
İLGİLİ HABER:  iPhone 8 Başlangıç Seviyesi Dahili Hafıza Ne Kadar Olacak?

 

USB Type-C heyecenlandıran bir teknoloji. Fakat yaygınlaşması için biraz zamana ihtiyacı var.

Hangi Apple ürünleri USB Type-C kullanıyor?

Bildiğim kadarıyla şu an Retina MacBook USB-c kullanıyor. iPhone 5 ve üstü tüm iPhone modelleri, iPad Air 1. nesil ve tüm üst modeller  ve iPod Nano 7. nesil ve üstü iPod modelleri USB-type c desteklemektedir.

Ekleme:

Apple artık USB 4 ve USB 3.1 (2. nesil ) kullanıyor. Böylece USB 4 ile 40 Gpbs’ye kadar veri aktarımı mümkün olabiliyor. USB 3.1 ise 10 Gpbs’ye kadar veri aktarımına izin veriyor.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?