Apple’ın uzun bir süreden sonra gelirlerinin düştüğü geçtiğimiz günlerde yayınladığı gelir raporlarıyla açıklanmıştı. Bir önceki çeyreğe göre iPhone satışlarında yaşanan %15’lik düşüş, Apple’ın gelirlerindeki gerilemenin önemli bir sebebi olarak gösteriliyor. Hem sektörün iPhone’a doymuş olması hem de iPhone‘un fiyatlarının yüksekliğinden dolayı satılmasında sorunlar yaşanması gibi nedenlerle Apple zaten bir süredir kan kaybediyordu.

Bunun üzerine Çin’de iBooks ve iTunes’a erişimin yasaklanmasından sonra, Apple’ın önemli bir gelir kaynağı olarak gördüğü Çin’de de gerileme yaşamaya başladı. Eylül ayında tanıtılacak olan iPhone 7‘nin de bu düşüşe bir çare olmayacağı konuşuluyor. Hatta, Apple’ın Mart ayında tanıttığı iPhone SE modelinin satışları da, uygun fiyatına rağmen iyi gitmiyor.

Türkiye şartlarında satın alabileceğiniz en uygun fiyatlı iPhone olan 4 inçlik ekranıyla iPhone SE modeli, genel olarak 4 inç ekran seven kullanıcılara hitap ediyor ancak günümüzde artık küçük ekranlı akıllı telefonları tercih eden kullanıcı sayısı da bir hayli az.

Carl Icahn, Elindeki Apple Hisselerini Sattı

Apple’ın en ünlü yatırımcılarından birisi olan Carl Icahn, geçtiğimiz günlerde elinde ki Apple hisselerini 2 milyar dolar karşılığında sattı. Icahn, bu satışın sebebi olarak ise Apple’ın Çin’de yaşadığı sorunlar ve iPhone satışlarındaki düşüşü gösterdi.

Screen Shot 2016-04-29 at 21.23.45

Icahn’ın elindeki hisseler bir zamanlar 6.5 milyar dolar değerindeydi. Apple’ın bu gerilmesi acaba Apple büyüsünü kayıp mı ediyor sorularını akıllara getirmeye başladı.

iPhone 7 Beklenen Performansı Vermeyecek Mi ?

Analiz şirketlerinin yaptıkları incelemelere göre, Apple Eylül ayında tanıtacağı iPhone 7 modeli ile de beklediğini yakalayamayacak. iPhone 7’nin tasarımsal açıdan farklı bir kasaya sahip olmayacağı iddiaları ve sahip olacağı özellikleri bakımından da önceki nesillere göre insanları şaşırtacak bir özelliğinin olmayacağı düşünülüyor.

Diğer yandan artık akıllı telefon kullanıcılarının daha uygun fiyatlı telefonları tercih ettikleri yine analiz şirketleri tarafından açıklandı.

İLGİLİ HABER:  Apple iPod Classic İçin 200 Bin Dolar Fiyat

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?