Uber Ekran Kaydı Konusunda Yeni Gelişme

0
52
Uber

iPhone akıllı telefonların güvenliğini arttırmak için uygulamalarda bile kontrollü bir yapısı var. Hem iPhone yapısından hem de iOS işletim sisteminin yapısından dolayı oluşan bu durum, kullandığımız cihazın kişisel verilerimizi tuttuğunu düşünecek olursak bir hayli önemli. Kullanıcılar istediği hemen her uygulamaya ulaşamaması nedeniyle her ne kadar güvenlik yapısını eleştirebiliyor ve olumsuz yaklaşım sunuyorsa da Apple, böylelikle birçok güvenlik sorunundan kurtuluyor.

Geçen hafta ortaya çıkan bir bilgi ise tüm bu önlemlere karşı yine bir güvenlik zafiyetinin yaşandığını gösterdi. Sitemizde de yer alan haberde Uber uygulamasının iPhone ekranlarını izlediği belirtildi. Haberlerin yayılmasından sonra bazı açıklamalarda yapılmış ve konu hakkında merak edilen sorular cevaplanmıştı. Bu açıklamaların arkasından yeni bazı bilgiler gün yüzüne çıktı.

Bakınız: iPhone Kullanıcıları İçin Uber Sorunu

Uber Ekran Kaydı Apple’ı Rahatsız Etmiş

İlk zamanlar, uygulamanın doğrudan Apple tarafından onaylı olarak bu işlemi yaptığı düşünülmüştü. Uygulama yetkililerinden de gelen açıklamalarda bunun üzerinde durulmuş ve iPhone ekran kaydığının Apple Watch akıllı saatlerinin harita işlemesi için alındığı bilgi paylaşımları verilmişti. Asıl gerçeğin ise bu olmadığı gün yüzüne çıktı.

Uber

Apple’ın, hatta doğrudan Tim Cook’un Uber ile görüşmeler yaptığı bir dönem yaşamıştık. İşte bu görüşmelerin Uber’in ekran kayıtlarını silmesi için yapıldığı ortaya çıktı. O dönem sadece Apple’ın kullanıcı gizliliği konusunda Uber’i uyardığı açıklanmıştı.

Bugün ortaya çıkan bilgiler ise Apple’ın durumdan rahatsız olduğu ve ekran kayıtlarının devam etmesi halinde Uber’i App Store mağazasından kaldırmakla tehdit ettiği gün yüzüne çıktı. Mevcut kayıtlarında silinmesinin talep edildiği konuşuluyor. Burada bir eklenti yapmak gerekli. Uber yetkilileri son yaşanan durumda ellerinde kayıt olmadığını açıkladı. Bu kayıtların tutulmadığı vurgulanmıştı.

Bakınız: Apple Popüler Uygulama Uber’i Doğrudan Uyardı

Uber Bundan Sonra Nasıl Etkilenir?

Apple’ın o dönem yaptığı konuşma sonrasında, hala Uber’in App Store üzerinde yer alıyor olması, firmanın zaten bu konuda düzenlemeler yaptığını gösteriyor. Buna karşın Apple’ın da konunun takipçisi olduğu anlaşılıyor. Kısacası Uber’in şu an için izlemeye devam etmediği düşüncesi ortaya çıkıyor. Yine de benzeri durum devam edecek olursa, Uber’in kullanımına iOS için son verileceği haberi ile sarsılabiliriz. Apple’ın şu an bunu yapmaya hakkı var.

İLGİLİ HABER:  Yeni iPhone Modelleri için Apple Servis Ücretleri

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?