[toc]

Apple bir süredir iPhone serisi ile teknoloji dünyasının tartışılan ilk markalarından biri olarak dikkat çekiyor. Bu kez ise markanın iPhone modelinde kullandığı sistemler ya da yeni teknolojileri tartışılmıyor. Bu kez iPhone modellerinin tartışılmasının nedeni iPhone modellerinin kasıtlı olarak yavaşlatılması. Apple’ın doğruladığı ve hemen sonrasında da özür mesajlarını yayınladığı iPhone yavaşlatma sorununun giderek büyüdüğü görmeye başladık. Peki, bu sorun nasıl ortaya çıktı? Konudan bahsederken genelde olayın Redit üzerinden paylaşılan iddialarla ortaya çıktığından söz ediyoruz. Fakat bugün ortaya çıkan bilgilere göre konu aslında çok daha detaylı. Hemen hatanın keşfedilmesinin hikayesine geçelim.

Hatayı Lise Öğrencisi Tyler Barney Buldu

Yaşanan sorun ilk olarak Tyler Barney isimli bir lise öğrencisi tarafından keşfedildi. 17 yaşında olan lise öğrencisinin sorunu rastlantı üzerine bulduğunu belirterek hikayeden söz edelim. Tyler Barney tarafından paylaşılan bilgilere göre, lise öğrencisi iPhone 6S modeli akıllı telefonlarına gelen güncellemeyi yüklemiş. Tyler Barney güncelleme sonrasında kardeşinin 1 sene daha yeni olan iPhone 6 cihazının çok daha performanslı olarak çalıştığını görmüş.

Tyler Barney

Bunun üzerine çalışmalarını yoğunlaştıran ve sorunun nedenini bulmak isteyen Tyler Barney, cihazının güncellemelerini kontrol etmesine rağmen sorunun çözülmesini sağlayamamış. Sorunun donanımsal olduğunu düşünen lise öğrencisi cihazında yer alan pili değiştirmesi sonrasında ise sorunun çözüldüğünü görmüş.

Hemen sonrasında ise konu hakkında testleri ve performans değerlendirmelerini Redit üzerinde paylaşmış. Lise öğrencisinin testleri paylaşmasının ardından ise konu patlak vermiş ve yaşadığımız son gelişmelere kadar ilerlemiş. Bundan sonraki süreçlerde neler yaşanacağı ise başka bir soru işareti.

İlginizi Çekebilir: Apple’a Bir Davada Türkiye’den

İLGİLİ HABER:  Apple Watch 3 için Yeni Etkinlik Destekleri Geldi

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?