Tweak Nedir? Ne İşe Yarar ve Nasıl Yüklenir?

0
993
tweak nedir

Apple’ın iPhone ve iPad gibi akıllı cihazlarına sahip olan çoğu kullanıcı, tweak kelimesini mutlaka duymuştur. Özellikle jailbreak ile yakından ilgilenenler tweak’in ne demek olduğunu çok iyi biliyor. Ancak, birçok Apple kullanıcısı da jailbreak ve tweak konularındaki bilgi eksikliğini gidermek için araştırma yapmaya devam ediyor. Peki, nedir tweak?

Tweak nedir?

Tweak, jailbreak yapılmış iOS cihazlarının Cydia’dan indirip cihazlarına yükledikleri uygulamalara verilen isimdir. Bazı Türkçe kaynaklarda “çimdik” adıyla da kullanılmaktadır. Tweak’ler cihazınızda normalde yapamadığınız değişiklikleri yapmanıza olanak tanır ve resmi App Store’da bulunmazlar. Şimdi Cydia ile ilgili bazı açıklamalar yapalım ve temel bilgileri paylaşım. Böylece tweak’in ne demek olduğunu kafanızda çok daha iyi canlandırabilirsiniz.

iPhone, iPad, iPod veya başka bir iOS cihazına sahip olanlar jailbreak, Cydia ve tweak gibi terimleri mutlaka duymuştur. Bunlar arasında jailbreak ve Cydia en popüler terimlerdir. Çünkü iOS kullanıcılarına herhangi bir ücretli uygulamayı yükleme imkanı tanırlar. Terim yeni olmasa da, iOS topluluğuna katılan yeni kullanıcılar Cydia hakkında bilgi sahibi olmayabilirler. Şimdi Cydia’ya ve onunla ilgili tüm önemli bilgilere göz atalım.

Cydia nedir?

Cydia, tüm iOS cihazlar için bağımsız, üçüncü taraf bir yükleyici uygulamasıdır. Resmi App Store’e benzeyen bu ortam, Jay Freeman tarafından geliştirilmiştir. Cydia ücretsiz veya küçük bir ücret karşılığı indirilebilen uygulamalar ve tweak’ler sunar. Apple, cihazlarında kullanıcıların bazı şeyleri yapmasına izin vermez, ancak bu işlemleri Cydia’dan indirebileceğiniz uygulamalar sayesinde yapabilirsiniz. Örneğin, iPhone’unuzda gelen aramalar için yalnızca ses dosyalarını zil tonu olarak kullanabilirken, Cydia’daki VUZIQ adlı ücretsiz bir tweak sayesinde gelen aramalarda zil tonu olarak video dosyalarını da kullanabiliyorsunuz. Benzer şekilde, Cydia’nın en iyi uygulaması olarak kabul edilebilen Installous sayesinde tüm uygulamaları (ücretli ve ücretsiz) hiçbir harcama yapmadan cihazınıza yükleyebilirsiniz. Bu uygulamaların tümü kırılmıştır ve ücretsiz barındırma sitelerinde barındırılmaktadır.

Cydia’yı iOS cihazınıza yükleyebilmeniz için, cihazınızı jailbreak yapmanız gerekiyor.

Cydia nedir

App Store varken, Cydia’a neden geliştirildi?

Cydia, App Store’a oldukça benziyor. Peki aralarındaki fark nedir? İlk fark, iOS cihazınızda ihtiyaç duyabileceğiniz bazı önemli uygulamalar Apple tarafından onaylanmadığı için App Store’da bulunmaz. Bu uygulamar ve tweak’ler yalnızca Cydia’dan indirilebilir.

Jailbreak nedir?

Jailbteak iOS cihazınızda kök erişim elde etme, birçok işlemi gerçekleştirme, iOS’u değiştirme ve Apple tarafından dayatılan tüm kısıtlamaları kaldırma işlemidir. Başka bir deyişle, jailbreak iOS’u hackleme işlemidir. Jailbreak’i tethered, semi tethered ve untethered jailbreak olmak üzere üç alt bölüme ayırabiliriz.

Cydia güvenli midir?

Neredeyse her jailbreak uygulaması Cydia tarafından onaylanır. Bu, kötü amaçlı yazılım uygulamalarının da onaylanabileceği anlamına geldiği için Cydia’nın %100 güvenli olduğunu söyleyemeyiz. Bu nedenle, Cydia’dan herhangi bir uygulamayı veya tweak’i indirmeden önce ön araştırma yapmanızı, uygulamaları ve tweak’leri yalnızca güvenilir kaynaklardan (örn: ModMyi ve BigBoss gibi) indirmenizi öneririm.

İlginizi Çekebilir: iPhone Sahte GPS Konumu Gösterme-Konum Değiştirme (Jailbreaksiz)

Sorun Çözümleri Sayfası
iPhone, iPad ve diğer Apple cihazlarınızla ilgili sorun yaşıyorsanız sorun çözümleri sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz. Apple sorun çözme sayfamıza ulaşmak için

TIKLAYIN.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?