Apple etkinliğinin en soluk geçen tanıtımı tvOS 14 işletim sistemi tanıtımı oldu. Böyle düşünülüyor ve fazla bir etki göstermedi ama şunu biliyorum ki evinde Apple TV kullanan çok fazla kişi var.

tvOS 14 özellikleri, bu Apple TV kullanıcıları için yeni deneyimler, yeni özellikler demek. Hep mi iPhone, Apple Watch ya da Mac kullanıcılarını düşüneceğiz. Bu sefer Apple TV kullanıcılarını düşünelim ve yeni özelliklere bakalım.

Bakın: macOS Big Sur 11.0 Yenilikleri Neler Oldu?

Bakın: watchOS 7 Özellikleri Açıklandı – Çok Şaşıracaksınız

Bakın: iOS 14 Tanıtıldı – Özellikleri ve Desteklenen Cihazlar

tvOS 14 Yeni Özellikler

Güncelleme ile ev uygulaması özelliği Apple TV cihazlarına eklendi. Ev uygulamasının amacı Apple’ın HomeKit uygulamaları ile entegrasyonun sağlanması. Tanıtım sırasında örnek verildiği için ben de bu örneği kullanabilirim diye düşünüyorum.

Mesela evinize misafir geldi ve HomeKit sistemindeki kameralarınız kişiyi algıladı. Apple TV üzerinden bir uyarı alıyorsunuz. Yine Home View ile kameraları izlemede olacak.

HomeKit belki bizi çok ilgilendirmiyor ya da ilgimizi çekmiyor ama herkesin ilgisini çekecek bir yenilik daha var. Bu YouTube için gelen 4K desteği oldu. Resim içerisinde resim özelliğini de destekleyerek Youtube videoları 4K kalitesinde oynatılabilecek.

tvOS 14

YouTube çevrimiçi güncellemeler için gelecek bir yenilik. Aynı düzeyde bir yenilik daha var. tvOS 14 ile oyun desteği artıyor. Xbox Adaptive ve Xbox Elite 2 cihazları için desteği açık hale getiren işletim sistemi oyun devam özelliğini de getiriyor.

Oyun devam özelliği, konsol sahiplerinin kafasında çoktan canlanmıştır. Bu özellikle oynadığınız oyuna ara verdiğiniz zaman, daha sonra kaldığınız yerden devam etme ayrıcalığınız oluyor. Oyun severler için güzel bir tvOS 14 özelliği. Seveceğiniz düşüncesindeyim.

Aile paylaşımında yapılan küçük iyileştirmeler ve arayüzde HomeKit için yapılan ek bazı yenilikler dışında daha fazla şey sunamıyorum. Çünkü dediğim gibi Apple tvOS için sönük bir tanıtım yaptı.

Etkinlikte çok çok detay verilmedi ve birkaç başlıkta özellikler verildi ama Apple’ın kendi sayfasında bu ek özelliklere eriştik. Daha yeni bir şey olursa yine paylaşırız. Siz takipte kalmayı unutmayın. Unutmadan çıkış tarihi Eylül olacak. 🙂

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?