Apple’ın tvOS için hazırladığı bir sonraki kapsamlı güncelleme evinizdeki televizyonunuza harika özellikler kazandıracak. İşte tvOS 11 hakkında bilmeniz gereken her şey…

Apple, tvOS 11 sürümünün sonbaharda dördüncü nesil Apple TV için yayınlanacağını duyurdu. Yayınlanacak yeni güncellemeyle birlikte; Apple TV kullanıcılarına yönelik iyileştirmelerin yanı sıra arka planda da büyük gelişmeler olacak.

tvOS 11 nedir?

tvOS 11; Apple’ın televizyonlar için kullandığı “Apple TV” olarak adlandırılan dijital kutularının işletim sistemidir. Adında “11” rakamı olmasına rağmen aslında işletim sisteminin üçüncü versiyonudur. Bir önceki versiyon olan tvOS 10 2016 yılında, tvOS 9 ise dördüncü nesil Apple TV ile birlikte 2015 yılında kullanıma sunulmuştu.

tvOS 11 deki en büyük özellik nedir?

Apple, tvOS 11 yazılımı ile canlı spor yayınları gibi bazı önemli yenilikler getirecek. Bu sayede o anda oynanmakta olan maçları ve spor müsabakalarını canlı izleyebileceksiniz. Hatırlayacağınız üzere “TV” isimli uygulamayı Apple geçen sene tanıtmıştı ve bu uygulama Apple TV, iPhone ve iPad’lerde bir şey izlemek isteyen kullanıcılara merkezi bir kaynak görevi görüyordu. Uygulama ilk olarak ABD’de hizmet vermeye başladı. Son yapılan açıklamada, uygulamanın aralarında Kanada, Avustralya, Fransa, Almanya, Norveç ve İsveç’in olduğu 7 yedi ülkede yıl sonuna kadar hizmete gireceği açıklandı. Türkiye için ise, canlı spor yayınlarının eklenmesine yönelik kısa vadede bir beklenti içine girmemekte fayda var.

Kullanıcı açısından bakıldığında, tvOS 11’in yeni özellikler kapsamında zayıf kaldığı söylenebilir. Bununla birlikte, farklı odalardaki farklı hoparlörlerden müzik yayını yapılmasına imkan sağlayacak AirPlay 2 protokolünü destekleyeceğini söylemekte fayda var. Ayrıca, Apple’ın yeni ürünü olan Apple TV 4K’yı satın alanlar tvOS 11‘i 4K kalitesinde tecrübe edecekler.

tvOS 11’i ne zaman kullanıma sunulacak?

Üzgünüz ki Apple tvOS 11 için tam bir tarih açıklamadı. Bununla birlikte, iOS 11 işletim sisteminin 19 Eylül’de kullanıma sunulacağını dikkate alırsak, tvOS 11’inde buna yakın bir tarihte kullanıcıların hizmetinde olacağını söyleyebiliriz.

İLGİLİ HABER:  tvOS 11.2 Sonunda Yayınlandı! Değişiklikler Neler?

Kaynak:iMore

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?