tvOS 10 Beta 6 Geliştiriciler için yayınlandı

0
109

Bu sonbaharda iOS, macOS ve watchOS’da olduğu gibi, tvOS ‘da da güncelleme olacak. tvOS ; 4. nesil Apple TV‘nin işletim sistemi.

16 Ağustos 2016 Güncellemesi: Apple birkaç saat önce tvOS Beta 6 güncellemesini geliştiriciler için yayınladı.  Eğer zaten tvOS 10 Beta’yı kullanıyorsanız,

Sistem>Yazılım Güncelleme kısmından yeni sürümü indirebilirsiniz.

 

tvOS 10 son güncellemesi ile çok büyük değişiklikler olmadı. Film, dizi gibi içeriklerin bulunması konusunda ve canlı tv izleme noktasında önemli yenilikler var.

Yeni tvOS 10un özellikleri arasında Siri ile konusuna göre film aramak var.  Artık, “Bana dinazorlu bir film bul” demeniz yeterli. Siri’nin yetenekleri arasında, sesli kanal değiştirme de var. “Showtv seyret” demeniz, bu kanalın açılması için yeterli. Siri ile televizyonunuzdan Homekit yardımıyla akıllı ev kumanda etmek de mümkün. “Siri ışıkları kapat” demek artık hayal değil.

Youtube videoları izlerken ise,  “kedi videsu aç” dedğinizde Siri hemen kedi videolarını soralayacaktır.

 

Yeni tvOS 10un özelliklerinden birisi de Single Sign-On denilen ve Türkçe’ye Tek İmza olarak da çevirebileceğimiz yeni bir özellik. Bu özellikle, kablo tv kanallarına, ödemeli TV’lere tek bir giriş (sign in) ile ulaşabiliyorsunuz. Apple, tüm iOS cihazlara uyan bir uzaktan kumanda yapmayı planlıyor. Bu kumanda da Siri’yi destekleyecek. Uygulama geliştiricileri, bu sıralarda harıl harıl Yeni tvOS 10 için uygulama geliştiriyorlar.

 

İlk kez, Oyunlar için bir kumanda olacak. Bu sayede karmaşık kontroller de bu kumanda üzerinden yapılabilecek. Homekit özelliğini kullanarak ses, video kaydı yapılabilecek. iCloud Fotoğraf Kütüphanesine erişilerek, fotoğraflara göz atılabilecek.

Yeni tvOS 10 Dark Mode (Karanlık Mod) denilen bir özellikle, iPhone ile etkileşim içerisinde, yazı yazılabilecek, müziklere göz atılabilecek ve fotoğraflar düzenlenebilecek.

İLGİLİ HABER:  tvOS 10.0.4 Beta 4 yayınlandı.

Şimdilik, bütün tvOS 10’un özellikleri, geliştiriciler için beta olarak çalışıyor.

Aşağıdaki video’dan AppleTV tvOS 10 incelemesini izleyebilirsiniz.

 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?