Türkiye’de garantisi geçerli olan iPhone XR modelleri

1
6501

Türkiye’de garantisi geçerli iPhone XR modelini öğrenmek istiyorsanız ve zamanınız da kısıtlı ise 3 paragraf atlayıp, ilgili başlığa bakabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için de okumaya devam ediniz.

Bildiğiniz gibi Türkiye’den iPhone almak oldukça pahalı bir iş. iPhone XR Amerika’da 750 dolara satılıyor. Amerika’da saatlik asgari ücret 7,5 dolar. Günlük ise 60 dolar. Yani en düşük maaş alan bir Amerika’lı yaklaşık 12 günde bir iPhone XR alabiliyor. Ülkemizde ise durum çok vahim. Biz de asgari ücret 1603 TL. Vergilerle birlikte iPhone XR bize 8000-9000 TL gibi bir fiyata gelecek. Yani bizim asgari ücretli bu telefonu 5 aylık geliri ile alabilecek. Asgari ücretlinin 8000 TL’lik telefonla ne işi var dediğinizi duyar gibi oluyorum. Bence de bir telefon için 5 ay çalışmak hiç mantıklı değil. Bana kalırsa bir insan en fazla 15-20 günlük geliriyle bir telefon almalı.

Yukarıda özetlemeye çalıştığım durumu bilmeyen yok. Bu yüzden insanlarımız yurtdışına gidenlere telefon ısmarlıyor. Yahut kendi yurtdışından gelirken yanında iPhone getiriyor. İşte bu nokta da dikkat etmeniz gereken bir şey var. O da yurtdışından getireceğiniz iPhone’un model numarası. 

ÖNEMLİ

Apple her bölge için farklı LTE bantlarında iPhone üretiyor. Amerika için özel olarak üretilmiş bir iPhone XR, bozulduğunda Türkiye’de bulunan yetkili servislerde tamir ettiremezsiniz. Garantisinin geçerli olması için Türkiye için üretilmiş iPhone XR modeli almanız gerekir.

Hangi iPhone XR modelinin Türkiye’de garantisi geçerli?

Apple ülkeden ülkeye geçerli LTE bantlarını iPhone XS ve iPhone XS Max modelleri için açıkladı. Bu konudaki yazımız için aşağıdaki başlığa tıklayın:

Türkiye’de garantisi geçerli olan iPhone XS, iPhone XS Max modelleri

LTE bantları aynı zamanda garantinin geçerliliğini de göstermekte.

İLGİLİ HABER:  iPhone 6S Turkcell, Avea ve Vodafone Fiyatları Belli Oldu

Apple bu listeye henüz Türkiye’yi eklemedi. Bu çok garip bir durum. Bu modellerin ülkemize çok geç geleceğini de gösteren vahim bir tablo. Benzer bir sorun iPhone XR için de var. iPhone XS’in aksine iPhone XR; hiç bir ülke için henüz açıklanmadı. Birkaç gün içinde açıklanacağını düşünüyoruz. Açıklandığında buradan duyuracağız.

Beklediğimiz açıklama yapıldı. Türkiye’de garantisi geçerli olan iPhone XR modeli:

  • iPhone XR
  • Model A2105

Aşağıdaki modellerin ise garantisi Türkiye’de geçerli değildir:

  • Model A2106
  • Model A2108

 

1 YORUM

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?