Apple Türkiye kullanıcılarının en çok istediği şey şüphesiz Türkçe bilen Siri. Apple’ın iOS 8’le birlikte 24 dilde hizmet vermeye devam eden Siri’si için Türkçe dilde çalışmalar yaptığı biliniyor. Peki Türkçe Siri’ye ne kadar yakınız?

iOS 9’la birlikte geleceği söylenen Türkçe Siri’nin diğer yandan gelen bilgilere göre iOS 9’la birlikte gelmemesi gibi bir durum da söz konusu. Ancak Apple’ın Türkçe Siri üzerinde çalıştığını Dikte özelliğini Türkçe dil desteği ile vermesinden anlayabiliriz.

Dikte’nin Siri’ye göre elbette ki gelişmiş özellikleri yok sadece söylediklerimizi algılıyor ve direk yazıya döküyor. Ancak Türkçe için bir veritabanı oluşturulduğunu görebilirsiniz. Türkiye pazarına henüz 2014 yılında İstanbul’a açtığı iki Apple Store ile kapsamlı bir şekilde giren Apple’ın 3. Parti uygulamarı üzerinde Türkçe adına çalışmalar yaptığını ve sırf bunun için global pazarda Türkçe’ye hakim Mühendis çalışan arayışından anlayabilirisiniz.

Türkçe Siri’ye şu veya bu sebepten ötürü şu zamanda gelecek demek için henüz erken gibi gözüküyor. Sürprizleri seven Apple’ın ne yapacağı elbette ki belli olmaz. Ancak iOS 9 ile birlikte Türkçe Siri gelmese bile iOS 10’la birlikte hayatımıza girmesi mümkün gibi gözüküyor.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?