Tüm iPhone Modellerine Girildiği İddiası Apple’ı Sarsacak

0
54

Apple’ın cihazları genel olarak güvenliği ön planda olan cihazlar olarak değerlendiriliyor. Başta iPhone akıllı telefonları olmak üzere, Apple’ın servislerinin ve işletim sistemlerinin diğer akıllı telefon markalarına göre çok daha güvenlikli bir kullanım sunduğu belirtiliyor.

Daha doğru ifadeyle Apple’ın ürünlerinin bu şekilde ünlendiğini söylemek doğru olacaktır. Fakat son gelen haberler Apple’ın bu yönü konusunda ciddi sıkıntılar yaşanmasına neden olabiliyor. İddialara göre bir güvenlik şirketi Apple’ın akıllı telefonlarına sızmayı başardı. Sadece akıllı telefonlar içinde değil, bunun dışında tabletler içinde aynı durumun geçerli olduğu belirtiliyor.

CIA İle Apple Davası Ne Durumda?

Aslında bu olay, CIA ile Apple arasındaki mücadeleye dayanıyor. Birkaç yıl önce yaşanan bir olay sonrasında CIA tarafından saldırganın telefonuna erişim sağlanmaya çalışılmıştı.

iPhone 5C olduğu belirtilen telefonun kırılması için Apple’ın ise yardım talebini kabul etmemesi gündem olmuştu. Bunun sonucunda CIA kendi imkanları ile telefonu kırmış ve Apple’ın açtığı dava sonucunda da 1 milyon dolar gibi bir tazminat ödemişti.

iPhone güvenlik

İşte bu olaydan sonra CIA tarafından güvenlik firmalarıyla yeni bir çalışma yapıldığı belirtiliyor. Bugün ortaya çıkan bilgilere göre ise İsrail kökenli olduğu öğrenilen bir güvenlik araştırma şirketinin Apple’ın cihazlarına tamamen erişim sağladığı belirtiliyor.

iOS 11 ve daha eski serileri kullanan, iPhone X modeli de dahil tüm cihazlara erişim sağlanabildiği ve bu bilgilerinde CIA ile paylaşıldığı konusunda iddialar var. Apple’ın bu konuda açıklama yapmamış olması nedeniyle şu an bunlar birer iddia. Fakat bu iddia doğru ise CIA bundan sonra istediği araştırmada, istediği şekilde cihazlardan bilgi alabilecek. Apple bu iddialara ne diyecek göreceğiz.

Önceki Haber: iCloud Verileri Neden Google Bulut Sunucularında Saklanıyor?

İLGİLİ HABER:  Eski iPhone Modellerinde iOS 11.2 vs iOS 10.3.3 Karşılaştırması

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?