TrueDepth Apple’a Epey Bir Masraf Çıkardı

0
77

iPhone X akıllı telefonlarının satışa çıkması ve satışların yaygınlaşmasıyla beraber Apple’ın yeni teknolojileri üzerinde yer alan sır perdeleri de kalkmaya başladı. iPhone X akıllı telefonlarında en çok merak edilen ve detayları en sık gündeme gelen teknolojilerden birisi TrueDepth teknolojisi. Daha önce yayınlanmış olan akıllı telefon yüz tanıma sisteminden farklı olarak şimdiye kadarki en başarılı teknoloji olarak gösterilen TrueDepth, markanın hem en büyük farklılığı oldu hem de ortaya çıkan son verilere göre iPhone X akıllı telefonlarının fiyatını arttıran en önemli etmenlerden biri oldu. Hal böyle olunca daha da merak edilmeye başlayan yeni teknoloji için konuşulan maliyetler ise rekor seviyede.

TrueDepth İçin Rekor Ödeme

Yeni detaylara göre Apple bu teknolojiyi Finisar firmasına yaptırmış. Hem araştırma kısmında hem de geliştirme kısmında Finisar firmasıyla ortaklık kuran Apple’ın, TrueDepth teknolojisi içinse dev bir bütçe ayırdığı ortaya çıkmış durumda. Son açıklamalara göre araştırma ve geliştirme kısmı için 390 milyon dolar gibi bir ödeme yapıldı. Apple’ın daha önce AR-GE için ayırmış olduğu 1 milyar dolarlık fon içerisinden ayrıldığı belirtilen bütçenin, şimdiye kadar ayrılmış en ciddi bütçelerden biri olduğu belirtiliyor.

TrueDepth

Sadece araştırma ve geliştirme aşaması için 390 milyon dolar gibi bir rakamın ayrılması ne kadar ciddi bir araştırma sürecinin içerisinde geçildiğini de gösteriyor. Bunun dışında tek tarama için 30 bin kızılötesi ışını gönderen sistemin her cihaz için üretim maliyetinin ise ayrı ayrı hesaplandığını söylemek gerekiyor. Tek tek cihaz üretim maliyetlerini de düşünecek olursak, Apple bu alanda ciddi anlamda maliyetli bir çalışma yapmış gibi gözüküyor.

Markanın yeni seri akıllı telefonlarını fiyatını yükselten araştırmaların sadece TrueDepth ile sınırlı olmadığını da belirtelim. Henüz açıklanmamış ancak en az TrueDepth kadar maliyetli birçok teknoloji de bulunuyor. Markanın bu süreçte maliyetli ancak araştırma kısmında emin adımlarda ilerlemesi ise Android yüz tanıma sistemlerinin uzun süre Apple’a yetişemeyeceğini gösteriyor.

İLGİLİ HABER:  iPhone X İle Siri’yi Kullanma

İlginizi Çekebilir: Apple iPhone X Nasıl Yapılır Videolarına Başladı

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?