Apple geçtiğimiz yıl True Tone Display özelliğini 9.7 inç iPad Pro’larda kullanmıştı. Daha önce de iPhone 5s’lerde 2 led ile True Tone özelliğinin ilk halini kullanmıştı. Şimdilerde de yeni çıkması beklenen 2017 12,9 inç iPad Pro‘sunda bu özelliğin kullanılması bekleniyor. Peki nedir bu True Tone display(ekran) teknolojisi?

Uzun zamandır ekran teknolojisi gelişmeye devam ediyor. LED, OLED, Retina derken Apple’ın geliştirdiği yeni bir ekran teknolojisi de True Tone ekranlar. Aslında buna yeni bir teknoloji dememek ve ekran parlaklığını otomatik ayarlayan bir sistem demek daha doğru olabilir.  Bu teknolojinin temelinde beyaz ışık dengeleme sistemi olarak adlandırılabilir. iPad ekranı ihtiyacınız olan ekran parlaklık miktarını otomatik olarak dengeleyebilir. Örneğin, karanlık ortamlarda göz sağlığı açısından ekran parlaklığının düşmesi, beyaz ışık miktarının azalması ve gece modu gibi sarı ışığın beyazı dengelemesi gibi önlemler faydalı olacak ve çalışma deneyiminizi olumlu etkileyecektir.

Aşağıdaki resimde True Tone özelliği çok iyi anlatılmış. Ortamın ışığına göre ekranın renk dengesinin nasıl değiştiğine dikkat ediniz.

true-tone
Aradaki farka dikkat ediniz.

Tabletlerden kitap okuma alışkanlığı olan kullanıcılar, beyaz ışıktan çok fazla rahatsız olabiliyorlar. Doğrudan güneş ışığı altında çalışan kişiler de ekranı görmekte zorlanabiliyorlar. Her seferinde ekran parlaklık miktarını ve renk dengesini değiştirmek hatta bunun da ötesinde renk dengesini sağlayabilmek çok zahmetli olacaktır. Apple True Tone Display teknolojisi ile iPad 9.7 inç üzerine koyduğu 4 adet sensör ile bu sorunu çözmüş görünüyor. Apple elinden geldiğince ekran renk dengesini kağıt gibi yapmaya çalıştığını açıklamıştı.

True Tone özelliği açılıp kapatılabilir mi?

Evet. Ayarlar> Ekran ve Parlaklık ayarları kısmından istediğiniz gibi True Tone özelliğini açmak veya kapatmak mümkün. Ayrıca Night Shift özelliğini de etkinleştirmeniz mümkün. Bu özellik de True Tone’a çok benzer bir özellik. Night Shift özelliği iOS 9.3 ile gelen bir özellik. iOS 10’da ise daha da geliştirildi.

 

 

 

 

 

Sorun Çözümleri Sayfası
iPhone, iPad ve diğer Apple cihazlarınızla ilgili sorun yaşıyorsanız sorun çözümleri sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz. Apple sorun çözme sayfamıza ulaşmak için

TIKLAYIN.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?