Akıllı telefon dünyasında; yeni modeller, ekran teknolojileri, kameralar ve benzeri birçok özellik konuşulur ve yarıştırılırken, bir yandan da markalar arasında patent yarışları olduğunu görüyoruz. Bir dönem cep telefonları için Nokia’nın elinde bulundurduğu ve markanın epey bir ayakta kalmasını sağlayan patent konusu, o dönemden bu döneme sürekli olarak önemini arttırarak gelmeye başladı. Kaldı ki markaların bu konuda defalarca birbirlerine dava açtığını da görüyoruz. Söz konusu dava ve patent olunca akla ilk olarak Apple geliyor. Daha önce sayısız kere bu konuda davalara maruz kalan marka, şimdi ise Touch ID sistemi için davalarla karşı karşıya kalacak gibi gözüküyor.

Touch ID Apple’a Ait Değil Mi?

Apple’ın 2011 yılında aldığı Touch ID patenti sayesinde, markanın birçok iPhone modelinde biyometrik güvenlik sistemlerini kullandığı ve uzun sürede diğer markaların akıllı telefonlarının önünde anıldığını biliyoruz. Fakat Güney Kore’de varlık gösteren Firstface firmasına göre durum bundan farklı.

Touch ID

New York Eyalet Üniversitesi Güney Kore kampüsünde profesör olarak görev yaptığı ve Firstface firmasının ortağı olduğu belirtilen Shim Young isimli CEO, Touch ID teknolojisinin kendilerine ait olduğunu savundu. Parmak izi kullanan kilit ekranının açılmasını sağlayan teknolojiyi ilk olarak kendilerinin kullandığını belirten ünlü isim, bunun için Apple’a dava açmaya hazırlandıklarını açıkladı.

Resmi belgelere baktığımız zaman ise Apple’ın söz konusu patenti 2011 yılında birkaç ülkede aldığı görülüyor. Yani bu durumda Apple’ın haklı bulunacağını düşünebiliriz. Fakat yine de Apple’ın dava süreçlerinde epey bir maddi yükümlülükle karşı karşıya kaldığını düşünecek olursak, benzeri bir durumun yaşanabileceği ve markanın yine ödeme yapma gibi bir olasılıkla karşı karşıya olduğunu da aktaralım. Dava sürecinden sonra nasıl bir karar çıkacağını hep birlikte göreceğiz.

İLGİLİ HABER:  iOS 11 Touch ID Düzenlemesi Güvenliği Üst Seviyeye Çıkarıyor

İlginizi Çekebilir: iOS iMovie Güncellendi! Neler Değişti?

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?