Touch ID çalışmıyor problemi

0

Apple cihazınızın kilidini açmayı kolaylaştıran parmak izi kimlik tanıma aygıtı Touch ID, iPhone 5s ve sonrası modeller, iPad Pro, iPad Air 2 veya iPad mini 3 ya da daha yeni modellerde kullanılabiliyor.

Birçok iOS 9 kullanıcısı Touch ID ile ilgili problemler olmasından şikayetçi. Şikayetlerin başında 2 tanesi var.

1- Update yaptıktan sonra Touch ID problemi.

2- Touch ID parmak izimi tanımıyor problemi.

Aslında bu problemler doğrudan Apple tarafından çözülme bekliyor. Fakat yine de Touch ID ‘yi düzeltmek için deneyecek birkaç şey var.

Touch ID Sorunu Nasıl Çözülür?

Eğer Touch ID aniden çalışmayı durduruyorsa, parmağınızı tekrar tanımlatmayı deneyin. Bu işlemi yapmadan önce, ellerinizin yağlı-kremli vs. olmamasına ve Touch ID sensörünün kirli olmamasına dikkat etmelisiniz.

Touch ID’yi ayarlamak için,

Ayarlar–Touch ID ve parola — Parolayı girin . Çıkan ekranda, eski parmak izini silin. Daha sonra Parmak izi ekle butonuna tıklayın. Bu şekilde yeniden parmak izi ekleyebilirsiniz.

touch-id-sorununu

 

Touch ID Problemleri App Store’ da nasıl çözülür?

Eğer App Store girerken Touch ID kullanamıyorsanız,

Ayarlar–Touch ID ve parola — Parolayı girin . Çıkan ekranda, iTunes ve App Store kısmını pasif yapın.  Cihazınızı yeniden başlatın. Ayarlar kısmından, iTunes ve App Store ‘yi tekrar aktif edin. Problemin devam edip etmediğini kontrol edin.

 

Touch ID artık çalışmıyor sorunu 

Touch ID artık iOS cihazınızda çalışmıyorsa, Home tuşuna ve Power tuşuna aynı anda 10 sn süreyle basarak cihazınızı resetleyin. İşe yaramazsa, büyük Touch ID problemlerinde fabrika reseti işe yarayabilir.

Factory reset (hard reset) nasıl yapılır?

Aşağıdaki videoda Factory reset’in nasıl yapıldığı anlatılıyor. Öncelikle yedek almayı unutmayın.

 

 

Aşağıdaki çözüm yollarından bir tanesi işinize yarayabilir. Her adımdan sonra tekrar deneme yapın:

 

  1. iOS sürümünüzü en son sürüme güncelleyin.
  2. Parmaklarınızın ve ana ekran düğmesinin temiz olduğundan emin olun.
  3. Parmağınız, Touch ID düğmesini tamamen kaplamalıdır. Taraması yapılırken düğmeye çok sert bir şekilde bastırmayın, çok hızlı dokunmayın veya parmağınızı oynatmayın.
  4. Kılıf veya ekran koruyucu kullanıyorsanız bunların Ana Sayfa butonunu veya çevresindeki halkayı açıkta bıraktığından emin olun.
  5. Ayarlar > Touch ID ve Parola’ya dokunun. iPhone’un Kilidini Açma veya iTunes ve App Store seçeneklerinin etkin olduğundan ve bir ya da daha fazla parmak izi kaydettiğinizden emin olun.
  6. Başka bir parmağınızı kaydetmeyi deneyin.
  7. Parmaklarınızın hiçbirini kaydedemiyorsanız cihazınızı Apple Servisine götürün.

 

Umarız Touch ID sorununuz Apple Servisine gitmeden çözülür. Bu konumuzda Touch ID sorununu çözmek için mümkün olan tüm noktaları belirtmeye çalıştık. Eğer sizin işine yarayan başka bir yöntem varsa Touch ID sorunu olan başkalarının da işine yarayabilir. Yorum kısmından yazacağınızı umuyoruz.

Konu ile ilgili sorularınıza en geç 24 saat içinde yanıt vermeye çalışacağız. Lütfen soru sormaktan çekinmeyiniz. AppleUzmani.net'i desteklemek için lütfen sosyal medya sayfalarımızı beğeniniz ve konuyu paylaşınız.

BU KONUDA SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

Please enter your comment!
Please enter your name here