Touch Bar’ın Tamir Masrafları Canınızı Sıkabilir

0
60

Apple’ın bu sene bilgisayar alanında en çok konuşulan ürünü ortaya çıktı. Geçtiğimiz hafta içerisinde yapılan etkinlikle beraber uzun süredir beklenen yeni MacBook modeli tanıtıldı. Tanıtımla beraber Apple’ın bilgisayar alanında ne gibi yenilikler sunacağı ve tüm bu yeniliklerle beraber ne gibi donanımsal geliştirmelerin yapılacağı ortaya çıkmış oldu.  Yeni MacBook serisinde yer alan tüm yeni teknolojiler içerisinde en dikkati çeken ise bilgisayar teknolojilerinde ilk defa gördüğümüz Touch Bar teknolojisi oldu.

Dokunmatik bar olarak karşımıza çıkan yeni teknoloji yeni MacBook serisinde klavyenin hemen üst kısmında yer alıyor. Klavyenin üst kısmında yer alan yeni dokunmatik bar sayesinde artık MacBook kullanımı da baştan aşağı değişmeye başladı. Sadece dokunmatik barı kullanarak bilgisayarın birçok ayarı üzerinde değişiklik yapabildiğiniz gibi Touch ID gibi ekstra özellikleri de yine bu bar üzerinden kontrol edebiliyorsunuz. MacBook Pro’nun en büyük yeniliklerinden biri olarak gösterilen yeni dokunmatik barın en çok konuşulan yanlarından bir elbette ki kullanıcılara sunduğu yeni özellikleri. Birçok alanda birçok yenilik getiren yeni dokunmatik barın tüm bu özelliklerinin dışında en çok merak edilen yönlerinden birisi de yeni barın sağlamlığının nasıl olduğu.

Bu konuda Apple’ın özel cam tasarımı kullanması tıpkı iPhone telefon ekranlarında olduğu gibi bir yapının bilgisayarda kullanılmasına olanak sağlamaya başladı. Hal böyle olunca dokunmatik panelin zarar görmesi kırılması gibi olumsuzluklarda Apple kullanıcılarının nasıl davranacakları konusunda da bilgi vermek gerekiyor. Zira yeni bilgisayarlarda en pahalı parçalardan birisinin de bu yeni dokunmatik panel olduğunu da söylemek gerek. Gerek içerisinde T1 çiplerin yer alması gerekse de tam dokunmatik yüzey olması Touch Barın değişim masraflarının bir hayli artış göstermesini de sağlıyor. Yani diğer bir söylemle dokunmatik panelin kırılması durumunda epey fazla bir masrafın içerisine girebiliyorsunuz. Tahmini olarak 200 dolar gibi bir fiyatın üzerinde değişim fiyatının bulunması kullanıcıların yeni MacBook serisini sigortalatma isteklerinin de artmasına neden olacak gibi.

 

Sorun Çözümleri Sayfası
iPhone, iPad ve diğer Apple cihazlarınızla ilgili sorun yaşıyorsanız sorun çözümleri sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz. Apple sorun çözme sayfamıza ulaşmak için

TIKLAYIN.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?