Apple’ın bu sene tanıttığı ürünler arasında en çok dikkat çekeni MacBook Pro serisi bilgisayarlar oldu. Geçtiğimiz günlerde yapılan Hello Again etkinliğinde tanıtılan yeni seri MacBook Pro bilgisayarlarının bu kadar çok dikkat çekmesinin nedeni ise bilgisayarların sunduğu yenilikler oldu. Eski serilere göre çok daha fazla özelliği bulunan yeni MacBook Pro serisinin en çok dikkat çeken yeni özelliği ise Touch Bar özelliği oldu. Dokunmatik bar olarak adlandırılan klavyenin hemen üst kısmında yer alan yeni bar ile MacBook kullanımını baştan aşağı değiştireceği ortaya çıkan Apple’ın yeni teknolojisi beraberinde birçok konu hakkında merak duyulmasına neden oldu.

Bu noktada en çok merak edilen konulardan birisi de MacBook Pro serisinde yer alan Touch bar sisteminin ne şekilde çalışacağı oldu. Hemen her uygulamaya uyum sağlayabilen ve birçok alanda kullanılabilen Touch barın bunun dışında verdiği desteğin ne derece olacağı ise merak konusu oldu. Zira Apple’a bu konuda bir soru yöneltildi. Şu an için MacBook Pro serisinde macOS işletim sistemleri kullanılıyor. Yani tıpkı Apple’ın akıllı telefonlarında kullandığı kendi geliştirmiş olduğu iOS işletim sisteminde olduğu gibi MacBook bilgisayarlarda da yine Apple’ın kendi işletim sistemi kullanılmakta.

Touch Bar Windows

Fakat birçok kullanıcı MacBook bilgisayarlarda Windows işletim sistemi de kullanabiliyor. Yardımcı programlarla beraber MacBook serisine Windows işletim sistemi yüklenebiliyor. Genel olarak birçok kullanıcının bu yola başvurduğunuz biliyoruz. Tabi Windows işletim sistemi kurulması MacBook Pro’nun bazı özelliklerinin de kullanılamaz duruma gelmesine neden oluyor. İşte asıl merak edilen sorulardan biri MacBook Pro için Windows işletim sistemini kullanmak Touch Bar desteğinden vazgeçmek anlamına mı geliyor?

Apple’ın bu soruya verdiği yanıt “hayır”. Yani Windows işletim sistemi yükleseniz dahi Apple bilgisayarınızda Touch bar kullanımına devam edebiliyorsunuz. Tabi bununla beraber dokunmatik barın özelliklerinin sınırlandığını da belirtelim. Yani Windows işletim sistemi kullanmayı tercih ederseniz dokunmatik bar üzerinde sadece FN tuşlarını ve ses açma kapama gibi işlevleri kullanabiliyor olacaksınız.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?