Apple’ın akıllı telefonlarından hemen sonra geçtiğimiz günlerde yapılan yeni etkinlikle beraber Apple’ın uzun süredir beklenen bir diğer ürünü olan bilgisayarları tanıtıldı. MacBook Pro olarak tanıtılan yeni seri Apple bilgisayarlarında yer alan özellikler ise etkinlikten hemen sonra kullanıcıların en çok konuştuğu konulardan biri olmaya başladı. Zira bu seri MacBook bilgisayarlarda birçok yeni özellik ve birçok yeni teknoloji yer alıyor. Tüm bu teknolojiler arasında en çok dikkat çekeni ise MacBook Pro’nun içerisinde yer alan Touch Bar sistemi oldu.

Dokunmatik bar olarak gösterilen bilgisayarın birçok özelliğini dokunmatik panel ile kontrol etmeye olanak sağlayan yeni teknoloji ile birlikte Apple’ın kullanıcılara ayrıcalıklı birçok teknoloji sunduğunu da söylemek gerek. Bunlardan bir tanesi de parmak izi okuyucusu. Daha önce iPhone serisi akıllı telefonlardan alışık olduğumuz parmak izi okuyucusu Apple’ın Touch Bar ile beraber artık MacBook kullanıcılarına da sunduğu yeni bir teknoloji olarak dikkat çekiyor.

Touch Bar

Parmak İzi Okuyucu Ne Kadar Güvenli?

MacBook bilgisayarlarda yer alan yeni parmak izi okuyucu sistem hakkında en çok merak edilen konulardan birisi de Touch ID sisteminin ne kadar güvenli olduğu. Zira daha önce iPhone serisi telefonlarda da kullanılan parmak izi sensörlerinde de güvenlik konusu uzun süre gündeme gelmiş ve uzun süre tartışmalara neden olmuştu.

Şimdi ise aynı konu Touch bar için kullanılan Touch ID sistemi için de gündeme geldi. Hemen belirtelim Apple bu konuda da kullanıcıların güvenliğini ön planda tutmuş. Bunun için T1 adı verilen çipler kullanmayı tercih eden Apple, çipler sayesinde kullanıcıların parmak izlerini doğrudan işlemciye gönderip daha sonra ise işlemi gerçekleştiriyor. İşlemcilerde ise parmak izi verileri okunmuyor. Bu sayede kötü amaçlı kullanıcılar işlemci üzerinden parmak izi bilgisine erişemiyor.

İLGİLİ HABER:  Forbes iPhone 8 Olduğunu İddia Ettiği Yeni Bir Telefon Paylaştı

Yani tüm bu bilgilere baktığımızda Apple’ın Touch ID sistemi ile kullanıcılara güvenlik konusunda ekstra çözümler sunuyor. Nitekim tanıtımda da Apple’ın bu konu üzerinde durduğunu da söylemek gerek.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?