Tim Cook Vergi Cezasına Sert Bir Tepki Gösterdi

0
29
Tim Cook Vergi Cezasına Sert Bir Tepki Gösterdi

Apple CEO’su olan Tim Cook, Apple şirketinin Avrupa’da almış olduğu şok vergi cezası ile alakalı gayet sert bir açıklamada bulundu.

Tim Cook Vergi Cezasına Sert Bir Tepki Gösterdi

Avrupa Komisyonu tarafından verilen karar Apple’ın İrlanda’ya milyarlarca dolar değerinde geri vergi ödemesiyle alakalı olmuştu. Tim Cook geçtiğimiz günlerde verdiği röportaj ile bu kararı sert bir dille eleştirdi.

Avrupa Komisyonu tarafından alınan karara göre İrlanda on yıl boyunca Apple’dan 13 milyar Euro vergi almayıp kanun dışı bir vergi avantajı sağladı. Yapılan araştırmalar ile bu sonuca varan komisyon Apple’a vergi cezası verme kararı verdi.

İrlanda vergi otoriteleri bu karardan memnun değil.

Cook’un açıklamalarına göre bu karar hiçbir temele sahip değil. Ayrıca İrlanda vergi otoritelerinin alınan karardan memnun olmadığı da belirtiliyor.

Apple hükümetten karar için itiraz bekliyor.

Cook’un yapmış olduğu açıklamalara göre firma İrlanda bazında planladığı genişlemeyi sürdürecek. Ancak İrlanda hükümetinden de söz konusu kararla ilgili itirazda bulunması bekleniyor.

Apple’ın ve İrlanda’nın kurallara bağlı kalma konusunda sıkıntı teşkil etmediğini belirten Cook, 2014 yılı vergi ödeme miktarlarının 400 milyon dolar olduğunu belirtti. Ayrıca Cook bu rakamın ülkede ödenen en yüksek vergi miktarı olduğunu da söyledi.

Avrupa Komisyonu’nun Amacı

Tim Cook’un aktardığına göre Avrupa Komisyonu’nun asıl amacı temel anlamda Amerika Birleşik Devletleri’nde ödemesi gereken vergilerin Avrupa Birliği’ne taşınması.

İLGİLİ HABER:  iPhone LED Bildirimlerini Etkinleştirmek

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?