Tim Cook, Facebook Veri Davası için Yorumunu Açıkladı

0
63
Tim Cook

Geçtiğimiz haftalarda sosyal medya devi Facebook için şok bir gerçek ortaya çıktı. 2.2 milyar kullanıcıyı geçen kullanıcı sayısıyla beraber, en popüler sosyal medya uygulaması olan Facebook’un 50 milyon kullanıcı verisini çaldığı ve bu verileri Amerika seçimlerinde kullanılmak üzere sattığı iddiaları gündemi sarstı. Söz konusu iddiaların hemen arkasından ise sosyal medya çalkalandı. Facebook’un konu hakkında bir yalanlama yapmaması, hatta iddiaları kabul etmesi sonrasında sosyal medya üzerinden uygulamanın silinmesi konusunda kampanyalar başlatıldı. Giderek büyüyen konu için Apple’ın CEO’su Tim Cook tarafından da yeni bir açıklama yapıldı.

Tim Cook Eleştirilere Katıldı

Konu hakkında Geliştiriciler Konferansı kapsamında konuşan ünlü CEO Tim Cook, “Dünyanın birçok farklı ülkesinden kullanıcılar, belki de ne amaçlarla kullanılacağını bilmeden verilerini emanet ediyorlar. Biz de bir gün olmaması gereken bir şey olacağından ve tüm bu kitlenin küstürüleceğinden oldukça endişeliyiz. Oldukça üzüntü vericidir ki bu tür hayal kırıklıkları tarih içinde birden fazla kez yaşandı.” İfadelerini kullandı.

Daha önce Elon Musk tarafından Facebook’un hatalı bulunduğunun açıklanması, hemen sonrasında Apple’ın en yetkili ismi olan Tim Cook tarafından konu hakkında açıklamalar yapılması ve tüm bu açıklamalarında Facebook’u suçlaması, olayın büyümeye devam edeceğini gösteriyor.

Tim Cook

Ünlü isimlerinde “#deletefacebook” hareketini desteklemesiyle beraber, sosyal medya devinin çok daha zor günler geçireceğini söyleyebiliriz. Özellikle rakip sosyal medya uygulamalarının durumu kullanması ve Facebook’a karşı yapılan hareketi desteklemesi de sorunun büyümesine neden olacak gibi gözüküyor.

Konu hakkında Facebook yetkililerinden hala tatmin edici bir açıklama gelmediğini de belirtelim. Bundan sonraki süreçte veri koruması konusunda daha sağlam adımların atılacağı ve uygulamanın politikalarının değiştirileceği belirtiliyor ancak bu saatten sonra kullanıcılar için durum ne kadar inandırıcı olur tartışılır. Tim Cook, Elon Musk gibi dev kitlelere hitap eden isimlerin açıklamaları da burada oldukça önemli bir etki oluşturacak gibi gözüküyor.

İLGİLİ HABER:  Animoji Karaoke Akımı Sosyal Medyayı Salladı

İlginizi Çekebilir: iPhone Fiyatlarına Rekor Zamlar Yolda

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?