Thunderbolt-3

Bilgisayar bağlantı kablolarını akılda tutmak “Thunderbolt” , “Type C” gibi kelimeler kullanmadan da yeterince kafa karıştırıcı. Thunderbolt ise değişik aşamalardan geçerek günümüze ulaşan, Apple kökenli bir bağlantı teknolojisidir.

Günümüzde dizüstü bilgisayar alacakların Thunderbolt, USB-c gibi ifadeler görmesi kaçınılmaz. Bu bağlantı teknolojilerinin anlamlarını bilmek, ileride yapacağınız çalışmalarda problem yaşamamanız için çok önemli.  Hangi bilgisayarı alacağınız konusunda doğru karar verebilmeniz için bu terimlere bir bakalım.

Günümüzün ThunderBolt 3’ü

Thunderbolt-3

Thunderbolt teknolojisi 2000’li yılların sonlarından beri geliştirilmektedir. Thunderbolt 3 ise 2016 yılında ortaya çıkmıştır.  Thunderbolt yıllar içinde çok değişmiştir. Bu süreçde USB teknolojisi de gelişmiş ve USB-C ortaya çıkmıştır. USB_C ile güç isteyen cihazlar için 15W’a kadar, dizüstü gibi cihazların şarjı için de 100W’a kadar güç aktarımı mümkün olmuştur. 

Thunderbolt’un geliştiricilerinin verdiği akıllıca bir karar ile USB-C standardına karşı konum almaktansa Thunderbolt teknolojisi ile USB-C teknolojisini bir araya getirdiler. Thunderbolt 3, eski DisplayPort bağlantı tabanını terk etti ve temel olarak iki teknolojiyi özellikle güçlü bir hibritte birleştiren bir USB-C bağlantısına geçti.

USB-C’ye geçiş, Thunderbolt 3’ün Apple cihazlarından diğer bilgisayarlara ve dizüstü bilgisayarlara sıçramasını sağladı. Ancak dezavantaj olarak uyum sorunu ortaya çıktı. Yeni USB bağlantısının  Thunderbolt veya Thunderbolt 2 ile uyumlu olması arada bir adaptör kullanmaya bağlı.

Thunderbolt 3 Adaptör

 

Thunderbolt 3 (USB-C) – Thunderbolt 2 Adaptörü, Thunderbolt ve Thunderbolt 2 özellikli harici sabit sürücü ve Thunderbolt dock gibi aygıtları MacBook Pro’nuzdaki Thunderbolt 3 (USB-C) bağlantı noktasına bağlamanıza olanak verir.

Çift yönlü bir adaptör olarak, yeni Thunderbolt 3 özellikli aygıtları Thunderbolt veya Thunderbolt 2 bağlantı noktasına sahip ve macOS Sierra yüklü bir Mac’e de bağlayabilir.

Ek olarak, Apple Thunderbolt Display ve LG Thunderbolt 2 ekran gibi Thunderbolt özellikli ekranları MacBook Pro’nuzdaki Thunderbolt 3 (USB-C) bağlantı noktalarına da bağlayabilirsiniz. Ancak, bu adaptör aracılığıyla ekrana güç iletilmediği için, Apple Thunderbolt Display ile kullanırken güç kaynağı gerekir.

Bugün bir USB-C Thunderbolt 3 portu ile yapabileceğiniz bazı şeyler:

Verileri 40 Gbps hızında iletme
60 Hz’de iki 4K monitöre video çıkışı
100 watt’a kadar güce kadar dizüstü bilgisayarı ve akıllı telefonları şarj etme
Harici bir GPU’ya bağlanın (üretici tarafından engellenmediği sürece)

USB-C bağlantı noktanızın aslında Thunderbolt 3 olup olmadığını merak ediyorsanız, yakındaki küçük Thunderbolt sembolünü arayın, bu da onu standart bir USB-C portundan farklı kılar.

Thunderbolt 3’ün kullanımı hakkında şu bilgiler hız konusunda size bir fikir verebilir:

14 saatlik HD video bir dakikadan kısa sürede kopyalanır

25.000 fotoğraf bir dakikadan kısa sürede kopyalanır

10.000 şarkı bir dakikadan kısa sürede kopyalanır

Bağlantı hızları da şu şekilde:

Diğer teknolojilerle hız karşılaştırması

 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?