Dünyanın en çok kullanılan haberleşme uygulamalarından biri olarak gösterilen Telegram, son dönemde uygulama özellikleri ya da güncelleme haberleriyle değil de bambaşka konularla gündeme gelmeye başladı. Uygulamanın ilk olarak kendi ülkesi yani Rusya genelinde yasaklanma haberleri ortaya çıkmıştı. İddialara göre Rus yetkililerinin Telegram kullanıcılarının mesajlarına erişim isteğini, uygulama yetkilileri kabul etmemişti.

Bunun üzerine ise uygulamanın kullanım haklarının kapatıldığı yani Rusya genelinde uygulamanın kullanımının yasaklandığı haberi açıklanmıştı. Rusya genelinde yasaklanan uygulamanın bu kararın ardından ise bu kez Apple ile karşı karşıya geldiği ortaya çıktı.

Telegram ile Apple Arasında Ne Var?

Telegram CEO’su tarafından yapılan yeni açıklamalara göre Rusya genelinde yasaklama kararının ardından, Rusya ile Apple arasında yeni bir anlaşma yapıldı. Zaten Apple’ın bu konuda belirlediği politikaları bulunuyor. Firma belirlediği politikalarda, ülkelerin aldığı kararlara saygı duyacağı konusunda bilgilendirmeler yapmış bir firma.

Telegram ile Apple

Bu nedenle Telegram CEO’su tarafından yapılan paylaşımların gerçek olduğu düşünülüyor. Ünlü isim tarafından yapılan açıklamalara göre, Apple ile Rusya arasında bu konuda bir anlaşma yapıldı ve Apple uygulamanın güncellenmesini engellemeye başladı. Telegram ile Apple arasında bu yönde yeni bir kriz yaşandığı belirtiliyor. Apple’ın güncellemeleri engellediği ve bu nedenle uygulamanın bir süredir Apple kullanıcıları için güncelleme alamadığı belirtiliyor.

Güncellemelerin yayınlanmasının engellenmesinden sonra uygulamada yer alan sorunlarında giderilemediği belirtiliyor. Üstelik bu karar sadece Rusya genelinde değil tüm Apple kullanıcıları için geçerli gözüküyor. Telegram ile Apple arasında yaşanan olumsuzluklardan sonra, uygulamanın temelden engellenmesi gündeme gelebilir. Tüm bölgeler için yasaklanması gündeme gelebilecek olan uygulamanın bundan sonraki süreçte nasıl bir gelişim süreciyle karşımıza çıkacağını zaman gösterecek.

İlginizi Çekebilir: WWDC 2018 Etkinliğinde Sürprizler Gelebilir?

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?