Telegram App Store’dan Neden Kaldırıldı?

0
81

Apple, bundan sonraki dönemde App Store uygulamalarına yönelik uyguladığı denetimleri sıkılaştırmaya başladığını açıklamıştı. Apple tarafından yapılan açıklamalara bakacak olursak, hemen hemen tüm uygulamaların iki katı denetimden geçirilerek, casus yazılım barındırma gibi bir ihtimallerinin ortadan kaldırılacağı belirtilmişti. Tüm bu açıklamalarla beraber bazı uygulamalar içinde uygulama mağazalarından kaldırılma kararı açıklanmıştı. Yaklaşık 6 aydır bu şekilde denetimlerin sıklaştırıldığını da gördük. Bu noktada son açıklanan karar ise adeta şok etkisi yarattı. Alınan kararla beraber Telegram uygulaması App Store üzerinden kaldırıldı.

Telegram Neden Kaldırıldı?

Sabah saatlerinde Telegram uygulamasının kaldırılmasından sonra, ilk etap için herhangi bir açıklama gelmedi. Uygulamanın neden kaldırıldığı konusunda bir bilgi elde etmek mümkün olmadı. Bununla beraber Apple tarafından da konu hakkında bir açıklama yapılmadı. Apple uygulama mağazasından uygulamayı neden kaldırdığı konusunda akşam saatlerine kadar açıklama gelmedi. Üstelik sadece Telegram değil bunun yanında Telegram X uygulaması da yayından kaldırıldı. Merakla beklenen neden açıklaması ise sonunda geldi. Fakat Apple tarafından bir açıklama yapılmadı. Açıklamayı uygulamanın kurucusu olan Pavel Durov yaptı.

Telegram

Mesajlaşma sistemli uygulama için yapılan açıklamada uygulamanın bazı şartları yerine getirmediği için uyarıldığı ve uyarılar sonrasında düzenleme olmadığı içinde uygulama mağazasından kaldırıldığı açıklandı. Apple’ın uyarılarına rağmen herhangi bir düzenleme yapılmamış olması, sonrasında uygulamanın tamamen App Store üzerinden kaldırıldığı görüldü.

Kurucu tarafından yapılan açıklamalara baktığımız zaman detaylı bir güncelleme bekleniyor. Uygulama için yayınlanacak olan bu detaylı güncellemeden sonra, Telegram yeniden App Store üzerinden yayınlanacak. Ancak sorunun tam olarak neden kaynaklandığı konusunda bir bilgi bulunmuyor. Bir casus yazılım sorunu mu söz konusu oldu bilemiyoruz. Apple açıklama yapmaktan kaçınıyor.

İlginizi Çekebilir: iOS 11.2.2 İmzaları Kapatıldı! Artık Geri Dönüş Yok

İLGİLİ HABER:  iPhone 7 Yeni Renk Seçeneği ile Gelecek

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?