Telefonunuzu kaybettiyseniz, bu onu artık bulamayacağınız anlamına gelmiyor. Ancak kaybetme ihtimaline karşı, telefonunuzda önceden yapmanız gereken bazı ayarlar var. Kaybolan bir iPhone veya Android telefonu bulmak için yapmanız gereken ayarları aşağıda bulabilirsiniz.

Bu makalede sunulan çözümlerin, konumunu tespit etmek, uzaktan kilitlemek veya silmek için telefonunuzun açık olmasını gerektirdiğini unutmayın. Kaybolan telefonunuz herhangi bir şekilde kapandıysa, makalede yer verdiğimiz yöntemlerle onu bulamazsınız. Bu nedenle fırsatınız varken telefonunuzu yedeklemenizi ve bu işlemi belirli zaman aralıklarıyla tekrar etmenizi tavsiye ederiz.

Aşağıda, kaybedilen veya çalınan telefonun nasıl takip edileceğini açıklamak için iOs ve Android işletim sistemlerinde var olan seçeneklere yer verdik. Bunların her biri için, başlamadan önce Google veya Apple hesaplarında oturum açmanız gerekiyor.

Kaybolan telefonun yerini tespit etmek için bazı üçüncü taraf seçenekler de mevcuttur. Örneğin, Prey isimli uygulama yalnızca mobil cihazlar için değil, aynı zamanda Windows, OS X ve Ubuntu dizüstü bilgisayarlar için de popüler bir seçenektir. Birden fazla platformda birden fazla cihaza sahipseniz, hepsini tek bir arayüzden izlemenizi sağlayan bunun gibi bir seçeneği göz önünde bulundurabilirsiniz.

Kaybolan Android Telefon Nasıl Bulunur?

Find My Device (Cihazımı Bul) uygulaması, bir Android telefonu izlemenin en kolay yolunu sunar. Bu, Google Play’den indirebileceğiniz ücretsiz bir uygulamadır ve cihazınız kaybolduğunda herhangi bir tarayıcıdan google.com/android/find adresini ziyaret ederek servise erişebilirsiniz. Uygulamayı şu an fırsatınız varken telefonunuza yüklemeyi unutmayın.

Cihazımı Bul servisi cihazınızı çaldıracak, kilitleyebilecek veya silecek seçenekler sunmaktadır.

Google cihazimi bul

Başka bir seçenek de, telefonunuz kapalıysa, son bildirilen konumu bulmak için konum geçmişinizi kontrol etmektir. Bunu myaccount.google.com/activitycontrols sayfasını ziyaret edip Konum Geçmişi altındaki Geçmişi Yönet‘e dokunarak yapabilirsiniz.

google konum gecmisi

Artık, belirlediğiniz bir süre boyunca cihazınızın konumunu bildirdiği tüm yerlerin bir haritasını görürsünüz. Bilinen son yer, Google’ın pilin ölmeden önce son gördüğü yerdir ve eğer şansınız varsa telefonunuz hala orada olabilir.

Konum geçmişi GPS yerine Kablosuz ve mobil sinyaller kullandığından Android Cihaz Yöneticisi kadar doğru olmayacağını unutmayın.

Kaybolan iPhone Nasıl Bulunur?

Kabolan bir Apple cihazını bulmak için iPhone’umu Bul (Find My iPhone) uygulamasına ihtiyacınız var. Ancak bu uygulamayı iPhone’unuzu kaybetmeden önce cihazına kurmuş olmanız gerekiyor.

Uygulamayı kurduktan sonra Ayarlar > iCloud > iPhone’umu Bul bölümüne girip, iPhone’umu Bul seçeneğini etkinleştirmeniz yeterli. Ayrıca, cihazın şarjı bitmeden bulunduğu son konumu tespit edebilmek için, Son Konumu Gönder seçeneğini de etkinleştirin.

iphone'umu bul

Ayrıca, iPhone’umu Bul uygulamasını kullanabilmeniz için, Ayarlar > Gizlilik > Konum Hizmetleri bölümünde bulunan Konum Hizmetleri seçeneğini de etkinleştirmiş olmanız gerekiyor.

iPhone’umu Bul’u kurduktan sonra, kaybolan bir cihazı izlemek için iki yolunuz var. Birincisi, telefonunuzu izlemek için başka bir Apple cihazındaki iPhone’umu Bul uygulamasını kullanmak, ikincisi ise bir masaüstü bilgisayardan iCloud.com‘a girip oturum açtıktan sonra iPhone’umu Bul simgesine tıklamaktır.

icloud iphone bul

Telefonunuzu seçtikten sonra iPhone’umu Bul size en son bilinen yerini haritada gösterecek ve bir alarm sesi, kilitleme veya içeriğini silmek için seçenekler sunacaktır.

iphone bul icloud

 

Not: Geçtiğimiz günlerde CNBC’de yayınlanan bir haberde, Apple’ın çalınan veya kayıp bir iPhone’u uzaktan açabilmenize izin veren bir teknolojinin patentini alma hazırlığında olduğuna yer verildi.

Bu yeni teknoloji, cihaz kapanmadan önce GPS konum verilerini göndermek için yeterli şarja sahipse telefonunuzun uzaktan açılmasını sağlayacak. Ayrıca, cihazınızı çalan veya bulan kişi iPhone’unuzu fabrika ayarlarına sıfırlamak isterse cihazınızı şarj etmesi gerektiğinden, telefon açılır açılmaz yerini tespit etmenizi sağlayacak.

Bu teknoloji Apple tarafından henüz açıklanmadı, ancak çalınan telefonların sonsuza kadar kaybolmasını engellemenin önü açıldı.

Bunu da okuyun: iPhone Buldum Sahibine Nasıl Ulaşırım?

1 YORUM

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?