Telefonlarda ÖTV Oranı Değişiyor

0
335

Akıllı telefon fiyatları cep yakıyor. Amiral gemisi serisi bir telefon almak için 4 bin TL bandının üzerine çıkmanız gerekiyor. Sadece amiral gemisi akıllı telefon modelleri için bu durum geçerli değil. Bunun yanında orta segment serisi akıllı telefonların fiyatlarının da uçuk rakamlara ulaşmaya başladığını görüyoruz. Hal böyle olunca akıllı telefonların fiyatlarının ne zaman ucuzlayacağı soruları gelmeye başlıyor. Biz telefonların ucuzlamasını beklerken görünen o ki mevcut fiyatları bile arar hale geleceğiz. Öyle ki akıllı telefonlar için ÖTV oranlarına zam yapılması gündemde.

ÖTV Oranları %50’ye Çıkabilir

TBMM Başkanlığına sunulan yeni yasa tasarısıyla beraber konunun gündeme geldiğini belirtelim. Sunulan yasa tasarısına göre telefonlardan alınan ÖTV oranı %25’den %50 seviyesine çıkarılacak. %25 oranında uygulanan ÖTV vergisinin iki katına çıkacak olması, akıllı telefonların fiyatlarının da bir hayli artış göstermesine neden olacak.

ÖTV Oranları

Tasarıya göre telefonlar fiyatlarına göre 3 ayrı gruba ayrılacak. Buna göre 1200 TL rakamını aşmayan akıllı telefonlar için bir grup, 1200-2400 TL arasında fiyatlara sahip olan akıllı telefonlar ikinci bir grup ve 2400 TL üzerinde olan akıllı telefonlar ise üçüncü grup olarak ele alınacak.

ÖTV oranlarının %50 oranına çıkarılması sonrasında tam olarak zamlı fiyatların nasıl olacağı ise bilinmiyor. Muhtemelen markalara ya da telefonların sınıflarına göre yapılacak olan zamlar değişiklik gösterecek. Zamın açıklanmasının ardından fiyatların nasıl değişeceğine bakacağız. Şimdilik bu kısım merak konusu olarak kalmış durumda. Kesin olan bir şey varsa o da böyle bir değişiklik yapılması durumunda tüm akıllı telefonlar için fiyatlar değişecek. Apple ya da Android modelleri fark etmeyecek.

İLGİLİ HABER:  2018 iPad Pro Modeli Tanıtıldı – Özellikler ve Çıkış Tarihi

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?