Telefon televizyona nasıl bağlanır sorusu, akıllı telefonlar hayatımıza girdiği günden beridir gündemde. Sadece akıllı telefonlar değil, akıllı TV ürünleri de sunulmaya başladıktan sonra bu soruyu çok daha sık duymaya başladık.

Hem Android akıllı telefonlar için hem de iOS cihazlar için bu noktada kullanıcıların deneyebilecekleri birçok yöntem var. Eskiden sadece kablo ile bağlantılar desteklenirken, akıllı TV modellerinden sonra bu işlem biraz daha kolay bir hale geldi ve artık televizyona telefon bağlama işlemi için farklı alternatif yöntemler var. Hem Android kullanıcıları için hem de iOS kullanıcıları için ayrı ayrı başlıklarda telefon televizyona nasıl bağlanır bakalım.

Android Telefon Televizyona Nasıl Bağlanır?

Android akıllı telefon sahipleri, bu noktada biraz daha fazla avantaj sahibi oluyor. iOS cihazlarda yapı gereği biraz daha içe dönük bir işletim sistemi sunulmakta. Haliyle alternatifleriniz daha az oluyor. Bu noktada Android kullanıcılarının deneyebileceği yöntemlerden söz edelim.

USB Kablo İle Bağlantı Kurma

İlk yöntem USB kablo ile bağlantı kurma yöntemi olacak. Genelde çok sık tercih edilmeyen bir yöntem olan USB kablo bağlantısı, telefonunuzun sadece yığın depolama aygıtı olarak kullanılmasını sağlıyor. Yani aslında bakarsanız doğrudan telefonunuzda olan görüntüyü, ekran görüntüsü televizyona atamıyorsunuz.

Sadece cihazınızı bir depolama aygıtı olarak kullanabiliyor ve bunun neticesinde telefondan televizyona bağlanma işlemini gerçekleştirebiliyorsunuz. Bu şekilde telefonunuzda yer alan görselleri ve videoları açabilirsiniz. Tabii ki bunun için bir kabloya ihtiyacınız olacak. Uygun fiyatlı bir kablo bulabilirsiniz veya şarj kablolarınızı da kullanabilirsiniz. Televizyonunuzda USB girişi varsa sıkıntısız bir şekilde bu özelliği kullanmanız mümkün.

Telefon televizyona nasıl bağlanır

Google Chromecast ve Benzeri Adaptörler

Dilerseniz bir yardımcı adaptör yardımıyla da telefonunuz ekranını televizyonuna aktarabilirsiniz. Bunun için en çok kullanılan cihaz ise Google Chromecast olarak biliniyor. Nesil nesil güncellenen adaptörün genel olarak kullanımı da değişmiyor. Yapılacak olan işlemler ise şöyle:

 • Google Chromecast cihazınızı televizyonunuzun HDMI girişine takın.
 • Sonrasında cihazınızın adaptör kablosunuz takın.
 • Sonrasında Google Home uygulamasını akıllı telefonunuza indirin.
 • Home uygulamasına girin ve sağ üst köşedeki cihazlar sekmesine dokunun.
 • Kısa bir taramanın sonrasında cihaz bulunacak ve otomatik olarak eklenecektir.
 • Ekranda “Kur” butonuna basın ve ilerleyin. Bir süre bekleyin ve bağlantının kurulması sağlanacak.
 • Bağlantı kurulmasının ardından ekranda ve telefonunuzda bir kod göreceksiniz. Bu kod eşleşiyorsa, cihaz eşleşmiş olacak.
 • Şimdi cihazınıza bir isim veriyorsunuz ve telefonunuz ile cihazınızı aynı Wi-Fi ağında internete bağlıyoruz.
 • Artık istediğiniz zaman akıllı telefonunuzdaki görüntüyü televizyona gönderebilirsiniz.
İLGİLİ HABER:  iPhone XS ve iPhone XR Tercih Edecekler için 11 Püf Nokta

HDMI Kablosu Kullanmak

Telefon televizyona nasıl bağlanır sorusu için alternatiflerimize devam edelim. Bir diğer yöntem HDMI kablosu kullanmak olacak. Dilerseniz direkt olarak dönüştürücü kullanıp, HDMI kablosuyla telefonu televizyona bağlayabilirsiniz. Bunun için bir HDMI kablosuna ve bir dönüştürücü kabloya ihtiyacınız olacak.

Akıllı TV Wi-Fi Üzerinden

Eğer akıllı bir televizyon kullanıyorsanız ve televizyonunuz internet bağlantısını destekliyorsa, telefondan televizyona görüntü yansıtmak için yardımcı uygulamaları ya da Wi-Fi bağlantısı üzerinden ekran yansıtma özelliğini kullanabilirsiniz. Bunun için cihazlarınızın aynı ağ üzerinde bağlı olması gerekiyor. Ardından ekran yansıtma özelliğini kullanarak telefondan özelliği kullanmanız yeterli olacaktır.

iOS Telefon Televizyona Nasıl Bağlanır?

Android akıllı telefonlar için seçeneklerden söz ettik. Dediğimiz gibi Android kullanıcılarının biraz daha farklı yöntemleri kullanma gibi avantajları var. Tabii ki iPhone için de bazı seçenekler var. Dilerseniz şimdi iPhone telefon televizyona nasıl bağlanır sorusuna cevap arayalım.

Lightning Dijital AV Adaptörü Kullanmak

Telefonunuzu direkt olarak televizyona bağlamak isterseniz bunun için bir dönüştürücüden yardım alabilirsiniz. Apple’ın resmi sitesinde de satılan Lightning Dijital AV Adaptörü işinizi görecektir. 380 TL gibi bir satış fiyatı olan adaptörü telefonunuza takacaksınız ve bir de HDMI kablosuna ihtiyacınız olacak. Bağlantıyı kurmanızın ardından kablolu bir şekilde görüntü aktarımı yapabilirsiniz.

Apple TV veya AirPlay 2 Uyumlu TV’ler Üzerinden Görüntü Aktarımı

iPhone telefondan televizyona nasıl bağlanılır sorusunun ikinci en net cevap tabii ki AirPlay. Eğer AirPlay 2 destekli bir akıllı televizyonunuz varsa ya da Apple TV kullanıyorsanız işiniz biraz daha kolay.

 • iOS aygırınızı Apple TV ya da AirPlay 2 uyumlu televizyonunuz ile aynı Wi-Fi ağına bağlayın.
 • Telefonunuzdan denetim masasına giriş yapın.

Telefon televizyona nasıl bağlanır

 • “Ekran Yansıtma” kısmına dokunun.
 • Listeden Apple TV ürününüzü ya da AirPlay 2 uyumlu akıllı televizyon modelinizi seçin.
 • Televizyonunuzda AirPlay parolası çıkacak olursa, bu şifreyi telefonunuza girin. Görüntü paylaşılmış olacak.

iPhone telefonlarından televizyona görüntü aktarma işlemi de genel olarak bu şekilde. Burada bir detaydan daha söz edelim. Google Chromecast desteği iPhone akıllı telefonları için de geçerli. Yani bunu da üçüncü bir yöntem olarak görebiliriz.

Telefondan televizyona nasıl bağlanır sorusuna cevap armaya çalıştık. Aklınıza takılan bir soru varsa ya da işlem aşamalarında hata mesajı alıyorsanız, yorum bölümünü kullanarak sorularınızı iletebilirsiniz.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?