Telefon Harcı Ne Kadar Oldu? Zam Miktarı Nasıl?

0
1867
Telefon Harcı

Akıllı telefonlarda fiyatların yükselmesi, birçok kullanıcının farklı yöntemlere başvurmasına neden oluyor. Genelde en sık kullanılan yöntem yurt dışından akıllı telefon getirmek. Bunun için belli başlı kayıt ücretleri ödemeniz yeterli oluyor. Fakat son gelen bilgilere göre belli kayıt ücretlerinde ciddi farklar karşımıza çıkacak. Öyle ki yurt dışından alınan telefonlar için ödenen Telefon Harcı rekor bir zamla güncellendi.

Telefon Harcı Nasıl Değişti?

Yurt dışından alınan telefonlar için belli başlı kurallar var. İlk olarak bu telefonların pasaport kayıtlarının yapılması gerekiyor. Telefonu pasaporta işletmek olarak gösterebileceğimiz bu işlemle beraber telefonu ülkemizde kullanabiliyorsunuz.

Söz konusu pasaporta işletmek işlemi için ise 500 TL gibi bir ödeme yapmanız gerekiyor. En azından gerekiyordu. Öyle ki Telefon Harcı için yapılan zamlar sonrasında bu ücretlerin %200 oranında artırıldığı açıklandı.

Telefon Harcı

Artık söz konusu ücretler 1500 TL oldu. Maktu harç tutarı olarak da bilinen harç tutarının 170,7 liradan önce 500 liraya, daha sonra 1500 TL gibi iddialı bir rakama çıkarılması aradaki farkın ortadan kalkmasına neden oldu.

Hatta yurt içinden telefon almak daha avantajlı bir hal aldı demek yanlış olmayacaktır. Telefon Harcı için gelen zamların fiyatlarda bir değişikliğe neden olacağı ise düşünülmüyor. Yurt dışından telefon almak ise hayal olmaya doğru ilerliyor. En azından harç ücretleri açısından ciddi bir artış söz konusu. Kararın resmi gazetede yayınlandığını ve uygulanmaya başladığını da belirtelim.

İLGİLİ HABER:  watchOS 7.1 Public Beta 2 Beklenen Değişiklikleri Ortaya Çıkardı

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?