Günümüzde teknolojinin girmediği ev kalmadı gibi bir şey artık. Teknolojinin halen gelişmekte olduğu bu çağda tüm işlerimizi kolaylaştıran, dünyanın her köşesini yanı başımıza taşıyan, uzakları yakın eden teknoloji evlerimize, iş yerlerimize ve hatta ceplerimize kadar girdi. Evet, bu kadar geniş kapsamı bulunan belki de milyonda birkaç özelliğini bildiğimiz, kullandığımız internet ve teknolojinin bir de öteki yüzü; “katilleri” var tabi ki.

Hiç kimse bu katillerin eline düşmesin diye yaş, cinsiyet, ırk ayrımı yapmadan insanları dolandıran bu katilleri deşifre etmekte her sorumluluk sahibi vatandaşın görevi haline geldi. Telefon aracılığı ile insanları korkutarak yüklü meblağ talebinde bulunanları, internet üzerinden dosya kilitleyerek karşılığında maddi gelir sağlamaya çalışanları, TV reklamlarında tanıttıkları ile alakasız ürün gönderenleri. Bunun gibi nice yöntem uygulayanları birçoğumuzun canını yakmaya devam ediyor ve görünen o ki canımızı yakmaya da devam edecekler.

Kimse bu teknoloji katillerinin eline düşmesin diye alınması gereken önlemler tabi ki yok değil. Mutlaka bilgisayarlarımızda anti-virüs programlarımız olmalı ve bunlar mutlaka lisanlı ürünler olmalı. TV kanallarından yapacağımız alış-verişlerde ise güvendiğimiz kanalları tercih etmeli ve bunlarla ilgili yine internet üzerinden araştırmalar yapılmalı. Hele ki telefon dolandırıcıları için kimseye güvenmemeli böyle bir durum hissedildiği an 155 polis imdat hattına başvurulmalı, bu insanlar hakkında şikâyet oluşturulmalı. Unutmayın polis sizden maddi çıkar sağlayacak bir durumda asla bulunmaz.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?