Donanımlarına verdiği önem kadar yazılımlarına da önem veren Apple’ın son dönemlerde yazılımlarına verdiği önemi daha da arttırmaya başladığını da söylemek gerekiyor. iOS 10 serisinden sonra artan yazılım çalışmaları sadece iOS için değil Apple’ın tüm sistemleri içinde geçerli olmaya başladı. Sürekli olarak yeni güncellemelerle yazılımlarını genişleten Apple’ın son hamlelerinden birisinin ise tvOS işletim sistemi güncellemeleri oldu. WWDC etkinliğinde tanıtılması beklenen yeni tvOS 11 sürümünün özellikleri ise ortaya çıktı.

Çoklu Hesap Yönetim Sistemi Geliyor

Yenilenmiş yüzüyle gelecek olan tvOS 11 serisinin ilk özelliğinin çoklu hesap desteği olacağı ortaya çıktı. Oldukça işlevsel olan yeni özellik Apple TV ürünlerini de çok daha kullanışlı hale getirecek. Yayınlanacak olan yeni sürümde kullanıcılar artık kendilerine özgü hesapları kullanabilecek. Apple ID ile herkesin kendi hesabı olacak. Diyelim ki sizin tvOS 11 hesabınızda favori içerikleriniz spor kategorisinden ve Apple TV kullanımınızda bu şekilde şekillenmiş durumda.

Apple tvOS uygulama sınırı

Doğrudan sizin hesabınıza kendi Apple ID bilginizle girdiğinizde spor içerikleri üzerine oluşturduğunuz bu kullanım olduğu gibi duracak. Fakat diyelim ki aile üyelerinden başka biri kendi hesabında daha farklı tercihleri kullanıyor ve farklı ilgi alanları var. Bu durumda diğer aile üyesi de kendi Apple ID bilgisiyle giriş yaptığında bu kez o kişiye özel olan Apple TV sayfası açılacak. Kısacası çoklu kullanım desteği gelecek ve çoklu kullanım desteği kişilerin kullanım tercihlerine göre istedikleri gibi değişebilecek. Fakat şu an için sistemin kaç kullanıcıya kadar destek vereceği konusunda bir bilgi bulunmuyor.

Resim İçinde Resim Modu

Yenilenmiş yüzü ile gelecek olan Apple TV tvOS 11 işletim sisteminin bir diğer özelliğinin ise resim içerisinde resim özelliği olması bekleniyor. Resim içerisinde resim özelliği sayesinde kullanıcıların bir yandan internette gezerken bir yandan da video izlemelerine olanak sağlanacak.

Veya benzeri şekilde aynı anda iki işlemi yapabileceksiniz. Akıllı telefonlarda kullanılan sistemin burada da kullanılacağını düşünüyoruz. Yeni işletim sisteminin daha ne gibi farklılıkları olacağı ve ne gibi değişimlerin geleceğini ise tvOS 11 tanıtımında görmek mümkün olacak.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?