Twitter ve Instagram tüm dünyada fırtına gibi esen iki sosyal medya sitesi olarak hayatımızın merkezine yerleşmiş durumda. Öyle ki, özellikle Z kuşağı denilen yeni nesil bu sosyal medya sitelerine özel bir dil bile oluşturmuş durumda. Bu özel sosyal medya dilinde, 80 ve daha öncesi kuşaktan olanların anlamakta güçlük çektiği çok kullanılan bazı ifadeler de yer alıyor. Birçok fotoğraf paylaşımında yer alan TBT de bunlardan bir tanesi. TBT şu anda Instagram ve Twitter’da yapılan fotoğraf paylaşımlarına en çok eklenen hashtag unvanın da sahibi durumunda. Eminiz ki, genç kuşağın çok iyi bildiği ancak önceki kuşakların ilk bakışta anlam veremediği TBT’nin ne demek olduğunu siz de merak ediyorsunuzdur. Zaten merak etmiyor olsanız, Google’dan TBT ne demek şeklinde bir arama yapıp yazımıza ulaşamazdınız 😉

TBT ifadesi ile çoğu zaman bir görsele eklenmiş #tbt şeklinde hashtag olarak karşılaşıyoruz.

TBT neyin kısaltması?

#TBT, İngilizce Throwback Thursday (Perşembeye geri dönüş) ifadesinin kısaltmasıdır.

TBT ne anlama geliyor?

Sosyal medya kullanıcıları TBT etiketini geçmiş zamanda, örneğin geçen yıl gittikleri tatilde ya da ilkokul yıllarında çocukken çektirdikleri bir fotoğrafa ekleyip, o zamanı anmak amacıyla kullanıyor. Kullanıcılar ilk zamanlarda TBT etiketi eklenmiş fotoğrafları genellikle Perşembe günleri paylaşıyorlardı. Ancak şimdilerde herhangi bir gün paylaşılan geçmişe ait bir fotoğrafa da TBT hashtag’i ekleyebiliyorlar. Bu, insanların birbirleri hakkında biraz daha fazla şey öğrenmesi ve geçmişte yaşanan komik veya ilginç anıları tekrar yaşamanın eğlenceli bir yolu olarak kabul ediliyor.

Tipik bir #TBT fotoğrafı genellikle okul mezuniyeti, doğum günü partisi, tatil veya bebek fotoğrafı olabiliyor. Örneğin, ilk doğum gününüzde çekilmiş bir fotoğrafı ya da ilk arabanızın fotoğrafını #TBT etiketi ekleyerek paylaşabilirsiniz.

FBF Ne Demek?

Son dönemde, TBT ile benzerlik taşıyan bir başka hashtag olan FBF ile de karşılaşabilirsiniz. İngilizce Flashback Friday ifadesinin kısaltması olan FBF, Cumaya Dönüş anlamına geliyor ve yine TBT gibi geçmişe ait fotoğrafları paylaşırken kullanılıyor.

İlginizi Çekebilir: iPhone 8 ve iPhone 7 Karşılaştırması (Beklenen Özelliklere Göre)

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?