Tatilde Çocukların Dijital Güvenliğine Dikkat Edilmeli

0
61
Tatilde Çocukların Dijital Güvenliğine Dikkat Edilmeli

Tatilde Çocukların Dijital Güvenliğine Dikkat Edilmeli

Okulların kapanmasının ardından bir çok öğrenci yaz tatiline girdi. Sadece ülkemizde değil, tüm dünyada bir çok çocuk zamanını bilgisayar başında geçiriyor. Eset firmasının Güvenlik Araştırmacısı Ondrej Kubovic, bir çok çocuğun bilgisayar başında karşılaşabileceği riskleri belirtti.

Kötü amaçlı yazılımlara dikkat

Kötü amaçlı yazılımların genel adı Malwaredır. Virüsler ve solucanlar gibi kötü amaçlı yazılımlar bu kategoriye girmektedir. Bir çok çocuk flash oyun sitelerinde bu zararlı yazılımlar ile karşılaşır. Bu tip oyunlara üçüncü parti indirme sitelerinde, indirme forumlarında ve Google Play Store’nin ücretsiz oyun kategorilerinde bulunabilirler. Çocukların bu zararlı yazılımları bilgisayara bulaştırma ihtimaline karşılık lisanslı bir güvenlik yazılımı kullanılması gerekir.

Cinsellik içeren mesajlaşmalar

Günümüzde bir çok elektronik cihazda bireyler birbirlerine cinsel içerikli videolar göndermektedirler. Bu durum teknolojinin de ilerlemesiyle gençler arasında çok ilgi çekici hale gelmiş durumda. Teknolojik aletlerinize zararlı yazılımların bulaşma ihtimaline karşılık bu duruma da dikkat etmelisiniz.

Kimlik avlarına karşı önlem alınmalı

Günümüzde ilerleyen teknoloji ile birlikte bir çok kimlik avcısı kullanıcıların kimlik bilgilerini ele geçirmektedirler. Buna engel olabilmek için de gerekli önlemlerin alınması gerekir. Kimlik avlarının önlenmemesi durumunda aile büyük miktarlarda para kaybına uğrayabilir. Bu tip hassas durumlara karşı aileler çocuklarına uyarılarda bulunmalıdır. Bunun dışında internetten yürütülecek finansal işlemlerin çocuklara bırakılmaması ve büyükler tarafından yürütülmesi gerekir.

İLGİLİ HABER:  Apple Car Gerçek mi? Ne Zaman Gelecek?

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?