Tablet Satışlarında Lider Yine Apple Oldu

0
106
Tablet satışı

Koronavirüs her sektörü olumsuz etkilemedi. Virüs nedeniyle insanların evlere kapanması, bazı ürünlerin kullanımını arttırdı. Bu da sektörel olarak büyüme gösterilmesine neden oldu. Son açıklanan verilere göre en fazla büyümeyi ise tablet sektörü gösterdi.

İnsanlar, evde kaldıkları sürelerde tabletlere daha yoğun ilgi gösterdi ve neticesinde tablet satışları yükseldi. Satışların yükselmesi doğrudan pazarı etkiledi ve genel olarak pazardaki toplam satış miktarları da arttı.

Satışlar yükseldi ama yine marka bazına indiğimiz zaman sıralamaların çok değişmediği görülüyor. Yani büyüme yaşandı ama en çok tablet satışı yapan markalarda bir değişiklik olmadı. Listenin ilk sırasında uzun süredir liderliğini koruyan Apple var.

En Çok Tablet Satan Marka Yine Apple

IDC tarafından yapılan araştırmalara göre tablet satışlarında 2020 yılının ikinci çeyreğinde çok yüksek bir artış yaşandı. Tablet pazarındaki toplam satışlarda %18.6’lık bir büyüme yaşandı. Bu büyüme rakamı, son dönemlerde gerileme eğilimi içerisinde olan tablet sektörünün yeniden canlandığını göstermekte.

Yüksek satış rakamlarına ulaşılmasındaki etken olarak koronavirüs gösterilse de yeni tabletlerin de bu büyüme oranlarındaki payı oldukça fazla. Oranda bir büyüme olduğunu açıklayan IDC, son 3 aylık veride de toplamda 38.6 milyon tablet satıldığını söylüyor.

Sadece son 3 aya bakıldığı zaman bile bu alanda ne kadar yükselme yakalandığını net olarak anlıyoruz. Bu çeyrek verileri göz önüne alındığı zaman, sektör açısından rekor sayılabilecek bir durum ortaya çıkıyor.

Tablet satışı

Sektörde genel bir büyüme var ve büyümenin sonucu olarak tablet satışları arttı evet ama hangi markanın satışları nasıl oldu. Önem verilen bir başka nokta burası. Markalarda da değişiklikler var. Listede ilk sırada olan yine Apple.

iPad modelleri ile birinci sırada olan marka, toplamda bu çeyrekte 12.4 milyon tablet satmayı başarmış. Pazardaki payı %32.2 olarak açıklanan marka, geçen sene aynı döneme göre tablet satışlarında mini bir artış yaşamış. Geçen sene aynı dönemde satışlar 12.3 milyon ile sınırlı kalmıştı.

İLGİLİ HABER:  iPhone X Face ID Ne Kadar Aşılmaz Bir Güvenliğe Sahip?

İkinci sırada yer alan Samsung için ise haberler sevindirici. Yeni tanıttığı tabletler başarılı bulunmuş olacak ki markanın satışları bir hayli artmış. Bu seneki çeyrekte 7 milyon adet tablet satışı yapılmış. Geçen sene aynı dönemde yapılan tablet satışı ise 4.9 milyon adet olarak açıklanmıştı.

Tablet satışı

Büyük bir ilerleme söz konusu olmuş durumda. Pazardaki payın da değiştiğini anlıyoruz. Pazardaki pay geçen sene aynı dönemde %15.1 oranındayken bu sene ise artış göstermiş ve %18.1 oranına kadar çıkmış.

Üçüncü sırada yer alan ise Huawei. Yine Çinli marka için de büyüme söz konusu. Geçen sene aynı dönemde tablet satışlarının 3.3 milyon olarak açıklandığı Huawei, bu sene ise tablet satışlarını 4.8 milyon seviyesine kadar çıkarmayı başarmış. Pazardaki payını da büyüten marka %10.3 olan pazar payında bir artış yakalayarak bu payın %12.4 olmasını sağlamış.

Tablet satışlarında durum bundan ibaret. IDC’ye göre sektör hiç olmadığı kadar canlandı. Apple, Samsung, Huawei gibi dev markaların satışları da yükseldikçe yükseldi. Bunun tablet sektörü için kalıcı olup olmayacağı ise diğer çeyrek verilerindeki duruma göre değişecek.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?