Tablet Satışlarında Lider iPad Oldu

0
56
Tablet Satışları

2019 yılı verileri hala açıklanmaya devam ediyor. Özellikle teknoloji dünyasında nasıl bir yılı geride bıraktığımız konusunda sürekli yeni veriler ortaya çıkıyor. Çok kısa bir süre önce akıllı telefon satışlarında durumun ne olduğunu gösteren veriler paylaşılmıştı. Açıklanan bu verilerde Apple, Samsung ve Huawei arasındaki durum ortaya çıkmıştı. Şimdi ise tablet sektörü için benzeri bir açıklama geldi. Bu kez tablet pazarında kimin lider olduğunu gösteren açıklamalar yapıldı.

Tablet Satışlarında Durum Ne?

Yine dev markaların mücadele ettiği tablet satışlarında genel olarak bir daralma olduğunu söylemek gerekiyor. Tüm markalar için değerlendirme yapıldığı zaman sektörde %1.5 oranında bir düşüş yaşandığı görülüyor. Telefon pazarında olduğu gibi genel satışlarda mini bir düşüş söz konusu. Tablet sektöründe yaşanan bu düşüşe karşı bazı markaların öne çıktığını da söylemek gerekiyor.

Burada lider olan Apple’ın payının dikkat çektiğini de ekleyelim. Genel sıralamada Apple’ın %34.6’lık bir payla beraber liderliği eline aldığı görülüyor. %34.6 oranında paya sahip olarak ilk sırada yer alan Apple’ın bir önceki yıla oranla başarı elde ettiğini de söylemek yanlış olmaz.

Öyle ki toplamda 49.9 milyon satış elde eden markanın 2018 yılında 43.3 milyon satış elde ettiği biliniyor. 2018 yılında Pazar payı ise %29.6 olarak açıklanmıştı. Bu da demek oluyor ki Apple’ın yenilediği tabletlerden istediği geri dönüşü alması sağlandı.

Tablet Satışları

Bunun dışında Apple’ın hemen arkasında yer alan marka ise Samsung oldu. Yine Apple gibi tablet modellerini yenileyen Samsung, genel değerlendirmede %15.1’lik bir payla ikinci sırada yer alıyor. Markanın satışlarında bir düşüş söz konusu.

Geçen sene satış rakamları 23.4 milyon olarak markanın genel olarak pazardaki payı %16 civarındaydı. Bu da demek oluyor ki ciddi bir düşüş söz konusu. Bu yıl markanın 21.7 milyon satış yaptığı görülüyor. Apple yükselirken Samsung’un düştüğünü belirtelim.

İLGİLİ HABER:  iPhone 11 USB-C Girişi Hayal Oldu

Yine bir diğer düşüş haberi ise Huawei cephesinden geliyor. Üçüncü sırada yer alan Huawei, %9.8’lik paya sahip. Geçen sene markanın payının %10 olduğu açıklanmıştı. Sektördeki düşüşün ana nedeni iki markanın satılarının düşmesi olarak gösterebiliriz.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?