Tablet Alanında Kim Lider? Apple’ın Düşüşü Devam Ediyor Mu?

0
50

Akıllı telefonların yaygınlaşması ve en önemlisi de akıllı telefonların gerek ekran boyutlarının gerekse de teknik özelliklerinin bir hayli yükselmesiyle beraber akıllı telefonlarda çok fazla farkı bulunmayan tablet serileri için düşüş kaçınılmaz olmaya başladı.

Pazara ilk giriş yaptığında bilgisayarların yerini alacağı düşüncesi ile beraber bir anda satış rekorları kıran tabletleri şimdi ise durumunun hiç de iç açıcı olmadığı bir gerçek. Peki tablet sektöründe nasıl bir değişim yaşanıyor? Hangi marka bu durumdan ne kadar etkilenmiş durumda? Yayınlanan son raporlarla beraber ele alalım.

Genelde %6.6 Oranında Düşüş Yaşanıyor

Geçtiğimiz yılın tablet satış verilerine göre hazırlanan raporlara göre tablet satışlarında 2 senedir yaşanan düşüş yine devam ediyor. Sürekli küçülmeye başlayan tablet pazarı geçtiğimiz senede beklenenden çok daha yüksek bir düşüş yaşadı. Genel olarak değerlendirildiğinde toplamda pazarın %6,6 oranında küçülmesi söz konusu. Bu kadar büyük oranda bir düşüş yaşaması ile beraber hangi markanın ne kadar düşüş yaşadığı da merak edilmeye başlandı.

iPad satışları

Hemen belirtelim geçtiğimiz günlerde açıkladığı satış rakamlarında %14.1 gibi oldukça ciddi bir oranda satış düşüşü yaşasa da hala tablet alanının lideri Apple. Geçen sene iPad modelleri ile beraber 42.5 milyon tablet satmayı başaran Apple hala sektörde liderliği elinde bulunduruyor.

Fakat Apple’ın da genel düşüşle beraber ciddi oranda bir düşüş yaşamaya devam ettiği de kesin. Bu kaçınılmaz bir gerçek olarak öne çıkıyor. Apple’ın en yakın rakibi ise 27 milyon tablet satışı ile beraber yine Samsung tabletleri. Bu iki markanın dışında ise bu denli ciddi satış rakamlarına ulaşan markalar yok.

Yükselişte Olan Markalarda Var

Buna karşın biraz daha uygun fiyat aralıkları ile sundukları tabletlerle beraber satışlarını artıran markalarda yok değil. Tabi çok mini artışlar olduğu için bu durum genel tablet satışlarını değiştirmiyor. En azından düşüşü geriye çevirecek bir durum olmadığını belirtelim.

İLGİLİ HABER:  Apple’ın Yeni iPad Serisi Detayları Ortaya Çıkıyor

Yükseliş yakalayarak satışlarını 11 milyon rakamına çıkaran marka ise Lenovo oldu. Yoga serilerinin bu durumda etkisi tartışılmaz düzeyde. Pazarın çıkış yakalayan modellerinden bir diğeri olan Amazon tabletlerinin ise sektörde 3.sıraya yerleştiğini de belirtelim.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?