Akıllı telefonlarda güvenliği üst düzeye çıkarmak ve kullanıcı verilerini korumak için kullanıcılara sundukları yöntemler arasında en çok dikkat çekeni parmak izi sensörü. İlk olarak Apple’ın sektörde yaygınlaştırmaya başladığı parmak izi sistemi sayesinde hemen her kullanıcının akıllı telefonlarının girişini kişiselleştirmesi de mümkün hale gelmeye başladı. Parmak izi sensörlerinin sadece Apple gibi üst segment akıllı telefonlarda değil artık orta segment akıllı telefonlarda bile standart haline gelen bir teknoloji olmasıyla beraber bu teknoloji üzerinde de çok daha yoğun bir çalışma yapılmasını sağladı.

Synaptics FS9100 Teknolojisi Duyuruldu

Genel olarak parmak izi sensörü teknolojileri konusunda yaptığı çalışmalarla tanıdığımız Synaptics ise son olarak Synaptics FS9100 serisinin duyurdu. Aslında parmak izi konusunda uzun süredir Apple’ın yeni seri akıllı telefonu olduğu iddia edilen iPhone 8 serisinde büyük değişiklikler yaşanacağı konuşuluyordu. Hatta Apple’a yakın kaynaklar tarafından markanın bu konuda ekrana entegre parmak izi teknolojisi için patent bile aldığı duyurulmuştu.

Synaptics FS9100

İşte Synaptics FS9100 serisi Apple iPhone 8 telefonları için ortaya atılan tüm bu iddiaları daha da güçlendirmiş oldu. Zira yeni teknoloji Synaptics FS9100 sisteminde artık parmak izi için buton ya da ana ekran tuşuna gerek yok.

Samsung Kesin Olarak Kullanacak

Synaptics FS9100 serisinde 1 mm kalınlığında optik bir okuyucu bulunuyor. Bu sayede ekranın camının hemen altına yerleştirilecek olan yeni parmak izi teknolojisinin iPhone 8 akıllı telefonlarında da kullanılabileceği iddia edildi. Öyle ki iPhone 8 modelinin en büyük rakibi olarak gösterilen Samsung Galaxy S8 serisinde Synaptics FS9100 ile ana ekran üzerinde parmak izi sensörü kullanılacağı neredeyse kesinleşti.

Samsung’a oldukça yakın kaynaklar tarafından Synaptics FS9100 sisteminin kullanılacağı yönünde iddialar gündeme gelirken Apple’ın nasıl tercih yapacağı henüz bilinmiyor. Fakat tüm bunlara bakacak olursak ana ekrana dahil olan parmak izi sensörleri bir bir akıllı telefonlara eklenmeye başlanacak gibi. Öyle ki sistemin akıllı telefona tasarım açısından kattığı artı tartışılmaz derecede.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?