Swift dünyanın en popüler programlama dilleri arasında

0
54
swift

Apple’ın yeni programlama dili beklentilerin aksine çok hızlı bir gelişim gösterdi ve en hızlı gelişen programlama dili oldu. 

Son yayınlanan TIOBE indekslerine göre programlama dilleri arasındaki popülerlik sıralaması açıklandı.  Sıralamaya göre Apple’ın programlama dili Swift geçen yıl ki sıralaması olan 14. lükten hızlı bir şekilde yükselme göstererek ilk 10’a girmeyi başardı. Başlangıçta kolay bir işmiş gibi gelen bu başarı aslında hiç de kolay değil. Çünkü sıralamada 20 yıldır kullanılan programlama dilleri var.

 

Swift 2014 yılın Haziran ayında Apple’ın Objective-C’ye dayalı eski native programlama dilinin yerine geldi. Stream özelliği ile kodlayıcılar için birçok kolaylık sağlaması ve basit dili, tanıdık syntax’ı ile hızla yaygınlaştı.
swift

IOS aygıtları için uygulama yazılmasında kullanılması nedeniyle aslında Swift’in bu başarıyı elde etmesi tesadüf değil. TIOBE indeksleri sıralamasında zirvede olan programlama dili ise Java. Halen dünya genelinde programlayıcıların %16’sı Java dili kullanıyor.  Bununla birlikte Swift Objective -C ile yer değiştirdiğinden dolayı, Objective-C sıralamada gerilemeye devam ediyor.

Swift nedir?

Daha önce yayınladığımız bir haberde Swift’i şu şekilde tarif etmiştik:

Swift; macOS, iOS, watchOS ve tvOS için uygulamaların geliştirildiği güçlü ve sezgisel bir programlama dili olarak tanımlanır. Swift kodu yazarken etkileşimli ve eğlenceli, kodlaması sadedir. Bu özellikler Swift geliştiricilerin sevdiği modern özellikleri içeriyor. Swift kodu tasarım gereği güvenlidir, aynı zamanda oldukça hızlı çalışan yazılımlar üretir.”

Bu yazımızı okumak için tıklayınız:

Swift nedir?

 

TIOBE sıralaması aşağıdaki gibi:

tiobe-indeks
TIOBE Sıralaması
Diş beyazlatma

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?