Suya ve toza dayanıklı telefonlar (2018)

0
2141

Akıllı telefonların su ile imtihanı hiç bitmeyecek gibi. Akıllı telefonların su ile teması sonucunda işe yaramaz hale gelmesi her akıllı telefon kullanıcısı için bir kabus olmak zorunda değil. Çünkü akıllı telefon üreticileri tarafından her geçen gün yeni bir suya ve toza dayanıklı telefon modeli geliştiriliyor. Maalesef bu konuda Apple’ın sicili pek iyi değil. Çünkü ürünlerinin hiç birinde suya temasını garanti kapsamına almıyor. 

Suya dayanıklı telefonlar kadar suya dayanıklı kılıflar da üretiliyor. Ancak, suya dayanıklı kılıflar, telefonun görünümünü çok değiştiriyorlar. Cihazın boyutunu çok fazla artırıyorlar. Bu yüzden kullanışsız olduklarını söylemek mümkün.

iPhone suya düştü. Ne yapabilirim?

Bu yazımızda sizler için suya ve toza dayanıklı telefonlardan bir liste yaptık. Ama öncelikle suya dayanıklılık hakkında birkaç temel bilgiden bahsedelim.

Yüksek teknoloji akıllı cihazların özelliklerine göz atarken “IP derecelendirmesi” ibaresini görmüşsünüzdür. IP sıvı, toz ve katı cisimlere karşı cihazların koruma derecelerini tanımlayan uluslararası bir standarttır.

Teknoloji devleri iPhone X, iPhone 8, Samsung Galaxy S8, Sony Xperia XZ1 ve Apple Watch 3 gibi cihazlarının su geçirmez olduğunu iddia ediyor. Ancak hepsinin IP derecelendirmesi aynı değil.

Örneğin; Samsung Galaxy S8, Galaxy Note 8 veya Sony Xperia XZ Premium cihazlarının özelliklerini kontrol ederseniz IP68, iPhone X veya iPhone 8’in IP67 derecelendirmesine sahip olduğunu görürsünüz.

IP ne demektir?

 

Sitemizde bu konuda ayrıntılı bir yazı yayınlamıştık. Bu yazıya ulaşmak için tıklayın: Suya dayanıklılık dereceleri

Piyasadaki bazı telefonların IP dereceleri

1-Samsung Galaxy S8: IP68 sertifikasına sahip sağlam bir telefon. 1.5m derinliğe kadar suya 30 dakika dayanabiliyor.

2-  iPhone X, Phone 8 veya iPhone 8 Plus: IP67 sertifikasına sahip. Samsung Galaxy s8’den daha az su dayanımı var. Durgun suya 30 dakika dayanıyor. Yani tuvalete veya banyoya düşmeye dayanabilir ama denize veya nehire iPhone X ile girmeye kalkmayın.

3- Galaxy S9 and S9+: IP68 sertifikasına sahip sağlam bir telefon. 1.5m derinliğe kadar suya 30 dakika dayanabiliyor.

İLGİLİ HABER:  Donald Trump : "Tim Cook Gözlerini Açtı, Apple Büyük İşler Peşinde"

4- Google Pixel 2 and Pixel 2 XL: Her ikisi de IP67 seviyesinde suya dayanıklılık sertifikasına sahip. 1 metre derinliğindeki suya 30 dakika dayanabileceği anlamına geliyor.

5- Sony Xperia XZ1: Walkman ve Playstation gibi güzel ürünlerin mucidi Sony akıllı telefon pazarında da iddialı. XZ1 IP68 suya dayanıklılık sertifikasına sahip. Yani 1.5 metre derinliğindeki suda 30 dakika kalabiliyor.

6- Samsung Galaxy Note 8: Note 8’in iyi yönlerinden birisi de IP68 sertifikasına sahip olması. Yani 1.5 metre derinliğindeki suda 30 dakika kalabiliyor.

7- LG G7 ThinQ: LG şirketinin G serisinde ürettiği suya dayanıklı olan ilk telefon G7 ThinQ IP68 sertifikasına sahip. Yani 1.5 metre derinliğindeki suda 30 dakika kalabiliyor.

8- LG V30: IP68 sertifikasına sahip. Yani 1.5 metre derinliğindeki suda 30 dakika kalabiliyor.

9- CAT S41:  CAT firmasının diğer tüm ürünleri gibi telefonları da normal kullanıcıya hitap etmiyor. Bu cihaz 2 metre suya 1 saat dayanabiliyor. Çok yüksek ve düşük sıcaklıklarda çalışma yeteneğine sahip. Düşme gibi şeylerden de etkilenmiyor.

10- Kyocera DuraForce XD: Bu ciihazı listemizde gördüğünüze şaşırdığınızı düşünüyoruz. Kyocera firmasının akıllı telefon pazarındaki temsilcisi DuraForce XD, 2 metre derinliğindeki suya 30 dakika dayanabiliyor. 

IP67 ne demek?

6 rakamı  “toz geçirmez” ve tam koruma sağlayan anlamına gelir.

7 rakamı, belirli bir derinlikteki suya (1 metre) belirli bir süre maruz kaldıklarında zarar verecek derecede su girişine karşı koruma sağlarlar.

IP68 ne demek?

6’dan yukarıda bahsetmiştik. 

8;  cihazın 1 metreden daha derin su altında suya karşı korumalı olduğu anlamına gelir. 

IP69 ne demek?

6’dan yukarıda bahsetmiştik. 

En üst derece olan 9 ise, üretici tarafından belirlenen koşullar altında cihazın sürekli su altında kalmaya uygun olduğu anlamına gelir. Bunu sağlayan özellik ise 9 IP derecesine sahip bir cihazın aynı zamanda hava geçirmez olmasıdır.

 

 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?