Surface Go mu iPad mi? Karşılaştırma

Microsoft Surface Go ile Apple ise iPad ile birçok yönden benzer tabletlere imza attılar. Peki hangisi iyi? Hangisini almalısınız?

0
122

Surface Go ve iPad; Hangisini alacağınıza karar vermeye mi çalışıyorsunuz? Bu sorunun kısa bir cevabı, sizin ihtiyaçlarınızda ve kullanım alışkanlıklarınızda gizli. Apple, şüphesiz tablet pazarında halen piyasa lideri. Microsoft ise Surface Go ile, iPad’e iyi bir rakip çıkarmış oldu.

Bakınız: Surface Go özellikleri 

Neden iPad alınmalı?

iPad

İstediğiniz şey bir tabletse, iPad almak yapabileceğiniz en iyi seçim olur. En ucuz iPad modeli 1899 TL’ye satılıyor. (32 GB ve Wi-fi modeli) 400 TL daha verdiğinizde de 128 GB depolama alanlı modelini alabiliyorsunuz. Her iki seçenekte de 2 GB RAM ve Apple A10 işlemci var.  Wi-fi yerine hücresel özellikli bir iPad alırsanız, son fiyata 750 TL eklemeniz gerekiyor.

iPad’in aksine Surface Go’nun hücresel özelliği yok. En azından şimdilik. İşin bir de fiyat boyutu var. Şu sıralarda ön satışları başlamış olan Surface Go 64 GB 399 dolar fiyata satılıyor. 128 GB Surface Go ise 549 dolara satılıyor. (Yaklaşık 2750 TL). Yani Surface Go, iPad’den daha pahalı. 

Hakeza son iPad modelleri Apple Pencil (Kalem) destekli. 99 dolar ek ödeme ile Apple Pencil alabilir ve iPad Pro benzeri bir tablete sahip olabilirsiniz.

Windows 10’un tablet modunun, iPad’in iOS’u kadar iyi olmadığı bir gerçek. Apple, sık sık çıkardığı güncellemelerle iOS 12’yi çok üst noktalara taşıdı.

Apple’ın reklamlarında verdiği, tam bir bilgisayar iddiası doğru değil. Ama tablet, dokunma ile iletişim dendiğinde iPad kesinlikle 1 numara. Mobil işlemler yapmak, mobil oyun oynamak, uygulamaları çalıştırmak, sosyal medyaya girmek gibi işlemler için iPad çok iyi bir seçenek.

App Store’sa harika uygulamalar ve oyunlar var. Windows mağazası bu konuda Apple’ın oldukça gerisinde. iPad’i tercih etmeniz için en önemli sebeplerden birisi bu.

Neden Surface Go alınmalı?

iPad sayfasında Apple gururla yazmış:  “Bir bilgisayar gibi” her ne kadar bir bilgisayardan beklenenler kişiden kişiye değişse de, bu söz Surface Go için daha çok geçerli.

Bir kere zaten Windows kullanıyorsunuz. Yani uygulama mağazasından yararlanmak zorunda değilsiniz. Windowsta çalışan programlar Surface Go’da da çalışabiliyor. Diğer bir avantajı da mouse desteklemesi. Bu özellik iPad’de yok.

Surface Go bir bilgisayar gibi değil. Zaten o bir bilgisayar.

Madem Surface Go mouse ile kullanılabiliyor. O halde neden dokunmatik özelliklere ihtiyaç duyalım ki? Bu sorunun en iyi cevabı: Surface Pen. Yani kalem ile de kullanabilirsiniz.

Surface Go 400 dolar fiyatla başlıyor. 64 Gb dahili hafızası var. Bu iPad’in başlangıç değerinin 2 katı. Ayrıca 4 GB RAM var. Tekrar tekrar söylesek yeridir. Bir de Windows işletim sistemi var. Yani iOS gibi bir mobil işletim sistemi kullanmıyor.

Windows 10 uygulama mağazası, App Store’dan daha fakir. Ama genelde kullanılan (Youtube, Netflix, Spotify gibi) tüm uygulamalar burada da var.

Surface Go mu iPad mi? Hangisi alınmalı?

 

Microsoft’un Surface Go’su ve Apple’ın iPad’i; ikisi de mükemmel tabletler. İkisinde de işlerinizi görebilir veya oyun oynayabilirsiniz. iPad’in biraz daha fazla sınırlılıkları söz konusu. Mp3 indirme, film izleme gibi konularda zorluk yaşayabilirsiniz. Daha doğrusu internetin illegal boyutunda sorun yaşayabilirsiniz. Ama güvenli bir sisteme sahip olduğunuzdan ve bilgilerinizin çalınma ihtimalinin çok az olduğundan emin olabilirsiniz. Surface Go, Windows işletim sistemi ile size daha özgür ve mouse kullanımı ile pc gibi bir kullanım sağlayabilir.

iPhone, Apple TV, Apple Watch gibi, farklı Apple cihazları kullanıyorsanız, iPad oldukça kullanışlı olacaktır. Örneğin, iPad’in ekranını Apple TV ile televizyonunuza yansıtabilirsiniz.  Üstelik Surface Go’dan daha ucuz. Windows PC kullanıyorsanız da Surface Go işinizi kolaylaştıracaktır.

İkisinden birisi alın diyemiyoruz. Çünkü bu sorunun cevabı kişiden kişiye değişiyor. Sizce hangisi?  iPad mi yoksa Surface Go mu?

Ayrıca şu konuya  mutlaka bakınız: iPad satın alma rehberi

Sorun Çözümleri Sayfası
iPhone, iPad ve diğer Apple cihazlarınızla ilgili sorun yaşıyorsanız sorun çözümleri sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz. Apple sorun çözme sayfamıza ulaşmak için

TIKLAYIN.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?