Steve Jobs, Apple’ın kurucusu, Pixar’ın kurucusu, Mac ve iPod’in popüler olmasının arkasındaki güç, iPad ve iPhone’un üreticisi, Apple’ın her şeyi. 5 Ekim 2011’de ölmüştü.

steve-jobs-apple

1970’lerin sonunda arkadaşı Steve Wozniak ile, ilk pc (kişisel bilgisayar)’yi yaptı. O sırada 26 yaşındaydı.

Fare (mouse) kullanan ilk geliştiricilerin arasındaydı.

İlk animasyon filmi oyuncak hikayesini, Pixar şirketiyle gerçekleştirdi.

 

2007′ nin en güçlü işadamıydı.

Ölümünün 5. yıldönümünde Steve Jobs’u unutmayalım dedik.

“31 Temmuz 2004’te Jobs, pankreasında bulunan kanser tümörünü aldırtmak için ameliyata girdi. Jobs’da bilimsel adı “Islet Hücresi Neurodocrine Tümöru” olan nadir bir pankreas kanserine rastlanmıştı. Jobs’da bulunan bu kanser tipinde kemoterapi veya radyasyon terapisine ihtiyaç duyulmadı. Yokluğu sırasında dünya satışları ve yönetimleri departmanının başkanı Tim Cook, Apple’ı yönetti.

Jobs 2004’te kanser tedavisi görmeye başladı; 2009 yılında kendisine bir karaciğer nakli yapıldı. 2011 yılının Ocak ayında son yıllarda üçüncü kez sağlık sorunlarını gerekçe göstererek izne ayrılan Jobs, 24 Ağustos 2011’de şirketin yönetim kurulu başkanlığından ayrıldığını açıkladı ve görevi Tim Cook’a bıraktı. Ancak 5 Ekim 2011 tarihinde ailesi tarafından yayınlanan bir bildiride “Steve Jobs aile üyeleri başucunda ve sükunet içinde vefat etti.” açıklaması yapıldı. Tim Cook haberi büyük bir üzüntüyle öğrendiklerini söyledi. Cook, “Apple, vizyon sahibi bir kişiyi ve bir yaratıcı dehayı; dünya inanılmaz bir insanı kaybetti.” dedi.” Kaynak: Vikipedia

 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?