Basit kombinasyonlu şifrelemenin bulundurduğu ve herhangi bir ikincil aşama şifre koruması bulundurmadığı için Starbucks’a teşekkür etmek gerekli. Ve bu sebeple dolandırıcılar, kullanıcıların akıllı telefonlarındaki Starbucks uygulamasındaki hesapları boşaltma yolunu bulmuşlar gibi gözüküyor.  Starbucks iOS uygulaması sipariş sırasında kullanıcılara direk ödeme imkanı veriyor ve kendi banka hesaplarından veya kredi kartlarından Starbucks hediye kartları da oluşturulabiliniyor.

Dolandırılan kullanıcıların söylediklerine göre, dolandırıcılar sürekli kendi hediye kartlarına para yolluyorlar ve e-hediye olarak kendi hesaplarına yolluyorlar. Açıklamalara göre hırsızlar geçtiğimiz aralık ayından beri bu yöntemi kullanarak kendi hesaplarına para aktarıyorlar.

14.03.20-Starbucks

Neyseki bazı kullanıcılar kredi kartlarından veya PayPal hesapları üstünden yollanılan paranın iadesini istemeye başarmışlar ama  paranın geri iadesi haftalar sürdüğü de bir diğer gerçek. Starbucks konu hakkında açıklamada bulundu ve şirket, kullanıcılara paralarının geri ödeneceğinin sözünü verdi. Ayrıca, şirket kullanıcılara şifrelerini değiştirip daha kuvvetli şifre oluşturmalarını istedi. Şirketin açıklaması, basit şifrelemenin bu hırsızlıklarla alakalı olmadığı ve kullanıcıların kimliklerinin çalındığını da kabul etmiyor.

Bu haberle birlikte karmaşık şifrenin ve güçlü kombinasyonlu şifrelemenin ne kadar önemli olduğu tekrar gün yüzüne çıkıyor.

İLGİLİ HABER:  Apple Watch'un Safir Kristal Ekranı, Klasik Saatlerin Safir Kristal Ekranı İle Karşılaştırıldı (Video Test)

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?