Spotify ile Apple arasında problemler yaşanıyor. Online müzik dünyasının devi Spotify, App Store’da Apple’ın haksız rekabet yaptığını ve problemler yaşandığını iddia etti.

Apple Music’in kullanıma sunulmasıyla birlikte, Apple ve Spotify rakip olmuşlardı.  Spotify için iOS platformunda yer almak hayati derecede önemli. Spotify’nin iddialarının arka planında ise şunlar var:

 

Spotify, App Store bünyesinde yaptığı her abonelik satışın %30’unu Apple’a bırakıyor.  Bununla beraber abone 1 yıl boyunca Spotify’de kalmaya devam ederse Apple’ın payı %15’e düşüyor.  Spotify mecburen, Apple’ın payını abonelerinden tahsil etmek zorunda. Fakat bu zorunluluk Apple Music için yok.

Spotify aboneliği ne kadar?

Spotify yukarıdaki komisyon ödeme sorununu çözmek için, uygulamasının web sitesi üzerinden indirilmesini teşvik ediyor. Bunun için de hem uygulama içi hem de farklı platformlarda bol bol reklam yapıyor. Apple, Spotify’yi bu konuda uyardı. Bu şekilde devamı halinde App Store’dan kaldırırılacağını bildirdi.

Spotify’nin son güncellemesi Apple tarafından reddedilince, Spotify Apple’a ve Amerikan kongresi üyelerine şikayet mektubu yolladı.

Amerika’da haksız rekabet ve tekelcilik büyük bir suç. Geçmişte Google’a da arama sonuçlarını manupile ettiği iddiasıyla dava açılmıştı. Hatta 1900’lerin başında Amerikan Petrol Devi “Standart Oil” 7’ye bölünmüştü.

 

Spotify’nin iddiaları Apple’ın başını ağrıtabilir. Bakalım sonuç ne olacak?

 

Spotify nedir?

  • Spotify 2006 yılında İsveç’te kuruldu.
  • 2008 yılında herkesin kullanımına açıldı. Aynı yıl 4.4 milyon dolar zarar etti.
  • 2009 yılında davetiyesiz kayıta geçti.
  • 2010 yılında premium hesap tanıtıldı.
  • 2015 yılında değeri 8.53 milyar dolar olarak açıklandı.
  • 2015 Kasım ayında 515 milyon şarkı dinlenmesini gördü.
  • 2016 Martında 30 milyonu ödemeli olmak üzere 100 milyon abonesi oldu.

 

 

 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?