Sosyal Medya Uygulamaları Sizi Sizden İyi Tanıyor

0
203

İletişimin vazgeçilmez bir parçası haline gelmiş olan internet, mobil telefonlar ve bilgisayarlar aracılığıyla her an elimizin altında. Mobil telefonlarımız ve bilgisayarlarımız aracılığıyla çoğu zamanımızı sosyal medyada harcadığımızı biliyor muydunuz? İnternet üzerinden kullandığınız sosyal medya uygulamaları sizi sizden daha iyi tanıyor olabilir çünkü hepsi sizin verilerinizi topluyor. Siz bu verileri ister gönüllü ister gönülsüz paylaşın, bu kullanımlar sonucu ortaya çıkan veriler toplanıyor, analiz ediliyor ve reklam hedeflendirme, kullanıcı deneyimi geliştirme ve verileri bazen de üçüncü partilere satmak için kullanılıyor.

İnternet ve Biz

Dünyadaki toplam 4 milyar civarında olan internet kullanıcılarının bölgelere göre dağılımı aşağıdaki gibidir:

 • Asya Yüzde 50.4
 • Avrupa Yüzde 16.5
 • Afrika Yüzde 10.9
 • Latin Amerika Yüzde 10.1
 • Kuzey Amerika Yüzde 7.5
 • Orta Doğu Yüzde 3.9
 • Avustralya-Okyanuslar Bölgesi Yüzde 0.7

Hootsuite ve We Are Social tarafından yayınlanan raporda bir günde ortalama 10 saatten fazla çevrimiçi olan Filipinler dünyanın en internet bağımlısı ülkesi durumunda.

Türkiye’deki internet kullanıcılarının ortalama çevrimiçi süresi 7 saat civarında. Bu 7 saatin hangi platformlarda harcanıyor:

 • 2 saat 48 dakika sosyal medya platformlarında geçiriliyor.
 • 2 saat 44 dakika video platformlarını izleyerek geçiriliyor.
 • 1 saat 22 dakika ise müzik dinleyerek geçiriliyor.

Türkiye’deki internet kullanıcı sayısı ise populasyonun yaklaşık olarak yüzde 67’si kadar; 54.33 milyon. Bu sayının 51.45 milyonu aktif mobil internet kullanıcılarından oluşuyor. Aktif mobil internet kullanıcılarının Türkiye’nin populasyonuna oranı ise yüzde 63.

Çevrimiçi olarak geçirdiğimiz süre Filipinlilerin 10 saat rekoruna yakın bir durumda. Bu durumda yapmamız gereken şey bizim bu internet deneyimimiz sırasında verilerimizin gizli ve güvenli kalmasını sağlamaktır.

Sosyal Medya Uygulamaları Sizin Hakkınızda Ne Biliyor?

İnternette isim, yaş, cinsiyet, medeniyet durumu, konumunuz, ziyaret ettiğiniz web siteleri ve benzeri gibi veri ve bilgileriniz kullandığınız tarayıcılar, sosyal medya uygulamaları, arama motorları ve programlar tarafından kaydediliyor ve daha sonra üçüncü partilere satılabiliyor.

Facebook, Twitter, Pinterest, Google, LinkedIn gibi sosyal ağlar aşağıdaki bilgi ve verileri topluyor:

 • Kişisel verileriniz ve paylaştığınız içerikler
 • Cihaz donanımı ve yazılım bilgisi
 • Ödeme detayları
 • Site dışındaki aktiviteleriniz
İLGİLİ HABER:  iPhone 7 Plus Ekran Değişimi Fiyatı Ne Kadar 2017

Facebook, Twitter, Pinterest, Google, LinkedIn gibi sosyal ağlar bu bilgi ve verileri ne yapıyor:

 • Kendi ağı içinde kullanıcı deneyimini geliştirmek için kullanıyor.
 • Reklamları hedeflendirmek için kullanıyor.
 • Ağ dışındaki üçüncü partilere verileri ve bilgileri platformun özelliklerini geliştirmek için sağlıyor.
 • Platformu geliştirmek için araştırmalar yapmak için kullanıyor.

Veri Güvenliğiniz İçin Neler Yapabilirsiniz?

Verilerinizin güvende kalmasını sanal özel ağ adı verilen VPN teknolojisinden yararlanarak sağlayabilirsiniz. VPN programları sizin için internet üzerinde size özel bir ağ oluşturarak veri akışınızın bu ağ kapsamında olmasını sağlar. Verilerinizin gizli olması için VPN kullanabilirsiniz.

We are social media tarafından yayınlanan rapor ortaya koyuyor ki, internette çevrimiçi olduğumuz çoğu zaman sosyal medya platformlarında vakit geçiriyoruz. Sosyal medya platformlarına örnek verecek olursak, Facebook, Youtube, Twitter, Instagram dünyada en çok ziyaret edilen sosyal mecralar arasında. Bu gibi platformlar bizim sanal birer kimlik yarattığımız platformlardır.

Facebook’da isim, yaş, çalışma deneyimleri, sevdiğimiz kitaplar, sayfalar, beğendiğimiz gruplar, yaşadığımız yer, hayatımızda gerçekleşen önemli olayların paylaşımı gibi birçok özellik bulunmaktadır. Bunların hepsi Facebook tarafından çok değerli verilerdir çünkü hepsini reklam hedeflendirmeleri, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve üçüncü partilere bu değerli bilgileri satmak için kullanıyor. Hatta 2018 yılının Nisan ayında Facebook 87 milyon kullanıcısının verisini Cambridge Analytica’ya satmıştı ve bu verileri bu şirket Donald Trump’ın seçim kampanyası için oy kullananlar hakkında tahminler yürütmek ve onları etkilemek amacıyla bir yazılım oluşturmak için kullanmıştı. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg bu skandal üzerine ABD Millet Meclisi önünde ifade vermek zorunda kalmıştı.

Veri güvenliğinizi sağlamak için çevrimiçi platformlarda kendiniz hakkında çok bilgi ve içerik paylaşmamaya özen gösterin. Özellikle kredi kartı şifreniz, banka bilgileriniz gibi bilgileri bu gibi sanal ortamlarda paylaşmaktan kaçının. Telefonunuzun konumunu kapalı tutun ve sadece ihtiyaç duyduğunuzda kullanın.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?