Sorumlu davranın ve Apple’a hataları bildirin

6
795
10.5 İnç iPad

Apple cihazları hayatımızın vazgeçilmez birer parçası haline geldi. Apple ürünlerinin vazgeçilmez hale gelmesindeki en büyük rol ise cihazlarda yüklü olan işletim sistemi.

iPhone 6 Serisi Ani Kapanma Sorunu

Apple her ne kadar da kaliteli bir firma olsa da yazılımlarla ilgili bazı hatalarla karşılaşıyorsunuz. Bu hatalar bazen bizi çıkmaz yollara sokabiliyor ve günlük yaşantımızı da alt üst edebiliyor. Tam bu sırada Apple, geliştiriciler ve kullanıcılar için Apple Bug Report sayfasını devreye sokuyor.

 

Apple Bug Report Sayfası Ne İşe Yarıyor ?

 

Apple’a tespit ettiğiniz hataları bildirebilirsiniz.

Apple Bug Report sayfası aracılığı ile cihazlarda yaşamış olduğunuz yazılımsal ve donanımsal hataları Apple ‘a bildirebiliyorsunuz. Tek yapmanız gereken tarayıcınızı açın URL kısmına http://bugreport.apple.com yazın veya tıklayın. Sizi bir giriş sayfasına yönlendirecek. Buraya Apple kimlik bilgilerinizi girin . Ardından kendinizi Bug Report sayfasında bulacaksınız.

 

Apple Bug Report Sayfası Nasıl Kullanılır ?

Yukarıdaki aşamayı uyguladığınızı varsayarak hemen hata bildirimlerini nasıl yapılacağını anlatmaya başlıyorum. Sayfada sağ üst köşede “New” isimli bir buton göreceksiniz.

Hatanızı bildirmek için “New” butonuna basın. Karşınıza “Select a product” isimli bir pencere gelecek. Bu pencerede gördüğünüz gibi herşey kategorize edilmiş. Yaşadığınız sorun ne ile ilgili olduğunu pencere üzerinden seçin.

Örneğin benim sorunum iOS ile ilgili. Bu bölüm üzerinden iOS+SDK’yı seçiyorum ve sonraki aşamaya geçiyorum. Daha sonra aşağıdaki gibi bir pencere karşımıza geliyor.

Unutmadan belirtelim. Buraya yazacaklarınız tamamıyla İngilizce olmak zorunda. Yukarıdaki bölümler yaşadığınız sorun seçiminde değişebilir. En çok kullanılan sistem iOS olduğu için örneği iOS üstünden vermek istedim.

Classification

Bu bölümde yaşadığınız sorunu belirliyorsunuz. Güvenlik, çarpışma performans…

Reproducibility

Tekrarlanabilirlik. Bu bölümde sorunun sürekliliğini seçiyorsunuz. Herzaman, bazenleri…

Area

Alan. Yaşadığınız sorunun alanını belirliyorsunuz. Mail, Haritalar…

İLGİLİ HABER:  iOS 11.4.1 Beta 2 Sürümü Yayınlandı

Attach a file

Buraya sorununuz ile ilgili bir dosya ekleyebilirsiniz(Zorunlu değil.). Video, çarpışma çıktısı …

Title

Başlık. Buraya hatanızın başlığını giriyorsunuz. Örneğin : Safari Crash

Description

Açıklama.Buraya hatanızla ilgili açıklama yazıyorsunuz.

Steps to Reproduce

Adım.Buraya yaşadığınız hatayı gerçekleştirebilmek için yapılması gereken aşamaları yazıyorsunuz.

Expected Results

Buraya beklenen sonucu yazıyorsunuz. Yani olması gereken sonucu yazıyorsunuz.

Actual Results

Buraya oluşan durumu yani sorunu yazıyorsunuz.

Configuration

Buraya sorunu yaşadığınız cihazın modelini giriyorsunuz. iPhone 5 GLOBAL WHITE 16 GB …

Version & Build

Buraya kullandığınız sürümü ve yapı numarasını yazıyorsunuz. 10.2.1 (14D27)

Additional Notes

Buraya ekstra yazmak istediğiniz belirtmek istediğiniz şeyler varsa yazıyorsunuz.

En son ise Submit Problem butonuna tıklayarak sorunu Apple’a gönderiyorsunuz. Apple eğer size sormak istediği birşey olursa yine bu sayfa üzerinden soruyor. Her bildirdiğiniz soruna yanıt vermeyebilirler. Örneğin Apple için yeterli ve açıklayıcı bir bilgi yazmış olabilirsiniz. Eğer size cevap gelirse ayrıca size Apple tarafından mail de gönderilecek. Eğer İngilizce’niz yoksa herhangi birinden yardım alabilirsiniz veya sözlük kullanabilirsiniz.

Sizler de sorunsuz iOS, macOS, tvOS vb.. sürümlerinin geliştirilmesine katkıda bulunmak istiyorsanız, gördüğünüz hataları ve açıkları Apple’a bildirebilirsiniz.

6 YORUMLAR

  1. Verdiğiniz linkte ki adrese girdim ve Apple kimlik bilgilerimi yazdığımda kimliğimi kabul etmiyor.Böyle bir kullanıcı yok gibi bir uyarı veriyor. Acaba hesabımda bir sorun mu var dedim ve kendi Apple hesabıma girdim. Kabul etti. Yani o sitede sorun var galiba. bugreport.apple.com

  2. Bende şimdi denedim.Hesap bilgilerim doğru olmasına rağmen “Hesap mevcut değil” hatası veriyor.Zaten Safari otomatik dolduruyor bilgileri.
    Sitede bir sorun var.

    Ayrıca linke tıklayınca beni Apple kimlik giriş sayfası olan idmsa.apple.com sitesine yönlendiriyor.

    Apple’a başla türlü nasıl geribildirim göndeririz?Son iOS sürümünde çok hata var. Bunları bildirmem lazım mutlaka.

  3. İnsanlar hata bildirip para kazanabiliyorlar. Bu bahsettiğiniz yolları izleyip hatayı bildirirsek para gönderme durumları oluyor mu ? Ben de bir hata tespit ettim ve para kazanmak istiyorum açıkçası

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?