Son Raporlara Göre Apple İle Microsoft Yarışı Ne Durumda?

0
56
Apple İle Microsoft

Dünya üzerinde en çok kullanılan işletim sistemi olarak bilinen Windows işletim sistemi ile beraber artık Microsoft’un teknoloji denilince akla ilk gelen firmalardan biri olduğunu söyleyebiliyoruz. Tabi ki değişen ve gelişen teknoloji ile beraber artık sadece işletim sistemi alanında değil de bunun dışında tablet ve hatta akıllı telefon yazılımlarıyla da markanın gündeme gelmeye başladığı bir gerçek.

Sektörde ilk sırada yer alması haliyle Microsoft’un sürekli yeni rakiplerle karşılaşmasına da neden olmakta. Bu alanda markanın en büyük rakibi ise Apple. Hemen her ürünü için kendi işletim sistemlerini ve yazılımlarını kullanan Apple’ın kullanıcı kitlesi ise her geçen gün biraz daha artış gösteriyor. Hemen belirtelim artık Apple Micrsoft yarışı bir klişe olarak ortaya çıkıyor yalan değil. Fakat son dönemde ilk defa yarışta dengeler bu kadar değişiyor.

Apple Öne Geçebilir Mi?

Bilgisayarları bir kenara koyarsak gerek akıllı telefon gerekse de tablet işletim sistemi alanında zaten Apple’ın bu yarışta yavaş yavaş öne geçmeye başladığını biliyoruz. Fakat yapılan son araştırmalar ve Gartner raporlarına göre Apple’ın yazılım alanında yakaladığı bu yükseliş bilgisayar işletim sistemlerinde de devam etmeye başladı.

Apple İle Microsoft

Raporlara göre tam tersi olarak ise Microsoft’un bu alanda bir kaybı söz konusu. iOS ve OSX işletim sistemlerini kullanan ürün satışlarını sürekli arttıran Apple’ın haliyle yazılım alanında en çok tercih edilen teknolojilere sahip marka olarak öne çıkacağı düşünülüyor.

İddialara göre 2017 yılında Apple, 18 milyon fazla ürün satışı yapacak. Sadece bu rakam bile bize Apple’ın işletim sistemlerinin kullanım alanının ne kadar genişleyeceğini gösteriyor. Bu karşın özellikle tablet ve akıllı telefonlarda kullanılan Windows Phone işletim sisteminin ciddi oranda bir düşüş yaşaması Microsoft’un sadece bilgisayar işletim sistemleri ile Apple’a karşı yarışı önde götürmesini sağlamaya yetmeyecek gibi.

İLGİLİ HABER:  Apple Care+ Türkiye'ye Geliyor

Apple İle Microsoft

2019 yılına kadar Apple’ın her kategoride Microsoft satışlarından öne geçeceği raporlarının da açıklanmasından sonra şöyle bir yorum yapmak mümkün “Apple dört nala geliyor!”  Haliyle şimdi olmasa bile ilerleyen dönemlerde yazılım dünyasında da Apple’ın liderliğini görebiliriz.

Microsoft Nasıl Cevap Verir?

Apple’ın iOS ve OSX işletim sistemleri ile beraber bu derece bir yükseliş yakalayacağının açıklanmasının ardından Microsoft’un nasıl bir karşılık vereceği ise merak konusu oldu. Şimdilerde Windows 10 işletim sistemi ile kaybettiği kitleyi geri kazanmaya başlayan Microsoft’un mobil alanda bir girişim yapmazsa işinin oldukça zor olduğunu da söylemek gerek.

Apple İle Microsoft

Microsoft’un uzun yıllardır bu alanda liderliği elinde bulundurması tartışılmaz ama son yıllarda Surface Pro tabletler ile iPad tablet arasındaki mücadele, Cortana ile Siri arasındaki çekişme derken Apple’ın da liderliğe aday olduğu da kesin. Bakalım bu alanda 2017 yılında yarışı kim önde tamamlayacak.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?