[toc]

Geçtiğimiz günlerde mobil dünyayı sarsan bir iddia gündeme gelmişti. Yapılan açıklamalarda Apple’ın eski iPhone modellerini kasıtlı olarak yavaşlattığı, kasıtlı olmasa bile yeni güncellemelerin eski cihazları yavaşlattığının bilindiği belirtilmişti. İddialar bir anda gündem oldu ve ardı ardına yeni iddialar gelmeye devam etti. Özellikle telefonların yeni işletim sistemi özelliklerini yansıtma konusunda zorlandığı ve bu durumun aşırı pil tüketimiyle karşı karşıya kalınmasına neden olduğunu da biliyoruz. Yapılan tüm açıklamalar sonrasında Apple’ın duruma karşı sessiz kalması da başka bir dikkat noktası olmuştu. Sessizlik ise bugün bozuldu ve beklenmeyen bir açıklama geldi.

Apple Cihazları Pil İçin Yavaşlatıyor

Bir süredir ortalarda dolaşan tüm bu iddialar ise sonunda Apple tarafından da doğrulanmış oldu. Teknoloji devi yaptığı açıklamada bu durumun nedeninin batarya performansı olduğunu açıkladı. Batarya performansının yeni işletim sistemleriyle beraber düşmemesi adına, telefonların performanslarının düşürüldüğü belirtiliyor.

iPhone SE fabrika ayarlarina dondurme

Önemsenmeyen bir düşüş yaşandığını belirten Apple’ın bu durumun telefonun ömrünü uzattığı görüşünü savunduğunu belirtelim. Çok daha uzun süreli bir kullanım sunacak olan piller için performanstan kayıp yaşanması kullanıcıları ne kadar tatmin edici bir açıklama oldu tartışılır.

Sırf bu nedenle eski iPhone modellerinin bir süre sonra yeni yazılım desteklerinin kesildiği belirtiliyor. Fakat sorunu çözmek adına yeni nesle de geçiş yapıldığı belirtiliyor. iPhone X içerisinde yer alan yeni nesil işlemciler ve yapay zeka desteğinin bu sorunu çözebileceği de yine açıklamalarda yer almış durumda. Bu açıklamalar satışları ne kadar etkiler bilinmez ama Apple daha uzun süre açıklamaların etkileriyle uğraşacak gibi gözüküyor.

İlginizi Çekebilir: Yeni App Store Logosu Davalık oldu

İLGİLİ HABER:  iPhone 11 Pro Max vs Galaxy Note 10 Plus Hız Testinde Karşı Karşıya

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?