Qualcomm geçtiğimiz aylarda yeni işlemci serilerini tanıtmıştı. Marka tarafından sunulan yeni işlemci modellerinin, amiral gemisi Android akıllı telefonlar içerisinde yer alacağı ve ilk modelinde Galaxy S9 serisi olacağı konusunda bilgiler verilmişti. Tüm bu bilgilerin ardından geliştirilmiş yeni teknoloji işlemcilerin sanal gerçeklik alanında da kullanılacağı ortaya çıktı. MWC 2018 etkinliğinden önce bu sanal gerçeklik cihazlarının tanıtıldığını gördük. Snapdragon 845 VR adı ile tanıtımı yapılan cihazların özellikleri de bir hayli beğeni topladı. Bağımsız VR setlerinden biri olacak olan yeni sanal başlıkların özelliklerinden söz edelim.

Snapdragon 845 VR Özellikleri

Başta belirttiğimiz gibi yeni sanal gerçeklik kasklarının bağımsız çalıştığını görmek mümkün olacak. Herhangi bir akıllı telefona ihtiyaç duymadan Snapdragon 845 VR serisi kullanılabilecek. Bunun için cihazın içerisine 1152 X 1024 çözünürlüğünde ekranların yerleştirildiği görülüyor. Çözünürlük değerinin dışında Snapdragon 845 VR seti için açıklanan FPS hızı ise 120 FPS olarak açıklandı. Yani çok daha dinamik bir görüntü elde etmek mümkün olacak.

Snapdragon 845 VR

Tabi bunun bazı nedenleri var. İlk olarak göz kontrol sistemi için bu durumun etkili olacağını söyleyebiliriz. Dijital sinyal işlemci, yenilenmiş görüntü sinyali işlemcileri ve foveated rendering adı verilen teknoloji sayesinde, gözle takip sistemi sunulabilecek. Kullanıcıların baktıkları konuma göre görüntüler değiştirilebilecek.

Snapdragon 845 VR

Bunun dışında Snapdragon 845 VR kullanıcıların hareketlerini de algılayabilecek. Genişletilmiş gerçeklik olarak adlandırılan bu teknoloji sayesinde çok daha aktif bir VR deneyimi elde edilmiş olacak. Şu an için Snapdragon 845 VR cihazlarının fiyatı konusunda bir bilgi yok. Bunun dışında satışa çıkacağı tarih konusunda da açıklamalar verilmedi. İçerisinde Snapdragon 845 işlemcileri ve Adreno 630 grafik birimi bulunan sanal gerçeklik gözlüklerinin tüm bu iddiası ile ne zaman satışa çıkacağını merakla bekliyoruz.

İLGİLİ HABER:  A11 Fusion İşlemciler Qualcomm Snapdragon 835 Serisini Geçebilecek Mi?

İlginizi Çekebilir: İşte Olası AirPods 2 Özellikleri

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?