Son yıllarda iPhone’larda meydana gelen teknolojik gelişmelerle, iPhone akıllı telefonları giderek inceldi. Performansları ve pil ömürleri artarken, gövde yapısı sürekli iyileştirildi. 

Son yıllarda akıllı telefonlar gündelik yaşantımızın bir parçası haline geldi. Bu sayede çevremizle daha etkin bağlantılar kurmaya başladık. Dünya çapında olayları, haberleri anında öğrenebiliyoruz. İstediklerimizi de sosyal medya vasıtasıyla tüm çevremizle paylaşabiliyoruz.

 

 

Apple yeni teknolojileri yaygınlaştırmasıyla ünlü bir firma. Bu teknolojilerden birisi de smart connector teknolojisi. Peki nedir bu teknoloji?

Smart Connector nedir?

“Smart Connector” yani “akıllı bağlantı” ilk kez iPad Pro’da ortaya çıkan bir teknoloji. iPad Pro’ya kablosuz klavye bağlanmasını sağlayan bir teknoloji. 

 

Apple tarafından şu şekilde lanse edilmiş:

Fiş yok.

Düğme yok.

Eşleştirme yok.

 

Smart Connector vasıtasıyla iPad Pro ve Smart Keyboard (akıılı klavye) arasında hem güç akışı hem de veri akşı sağlanabiliyor. Bu sayede pil ve şarj gerektirmiyor. Klavyeyi taktığınız anda yazmaya başlayabilirsiniz. Çıkarttığınızda ise ekran klavyesini kullanmaya devam edebilirsiniz.

 

Apple cephesinden gelen haberlere göre iPad Pro’lar için Smart Connector uyumlu daha fazla aksesuar gelecek. Fast Company şirketinin seo’su Bryde’a göre Smart Connector, Bluettooth teknolojisinden çok daha iyi. Yıllar içinde de çok daha fazla yaygınlaşacağı ön görülüyor.  Özellikle güç aktarımının yapılabilmesi Smart Connector teknolojisini diğer teknolojilerden ayıran başlıca özellik. 

Geçtiğimiz yıl lansmanı yapılan iPhone 8’lerde Smart Connector olacağı beklentisi vardı. Ama şimdilik Apple, Smart Connector’ü iPhone’lara ekleme yönünde bir adım atmış değil. 

Smart Connector’ü gösteren aşağdaki video da ilginizi çekebilir:

 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?