Skycure Güvenlik Raporu iPhone Serileri İçin Uyardı

  0
  30
  iOS güvenliği ne kadar güvenli
  iOS ne kadar güvenli

  Akıllı telefonların güvenliği artık akıllı telefonların teknik özelliklerinden bile daha çok öne çıkmaya başladı. Telefonlar ne kadar güvenlik, casus yazılımlara karşı ne kadar başarılı sistemleri kullanılıyor, akıllı telefonların güvenlik önlemleri yeterli mi gibi birçok soru akla gelmeye başladı. Üstelik ardı ardına yaşanan hacker olaylarını da düşünecek olursak gerçekten akıllı telefonlarda güvenliğin sorun olması da normal gösterilebilir. Peki ama gerçekten akıllı telefon kullanımı bir tehdit mi? Son yayınlanan Skycure güvenlik raporu bu durumu daha net bir şekilde ortaya çıkardı.

  Akıllı Telefon Tehditleri Artmaya Başladı

  Yayınlanan rapor ise akıllı telefon kullanıcılarını pek de memnun etmeyecek gibi. Öyle ki yayınlanan rapor ile beraber akıllı telefonların güvenliğinin ciddi oranda sorunlar yaşamaya başladığı belirtildi. Son verilere göre akıllı telefonlarda genel olarak casus yazılım rastlanma oranı %1.35 seviyesine yükseldi. Tüm güvenlik güncellemeleri ve yeni mobil işletim sistemi sürümlerine rağmen akıllı telefonların casus yazılım tehditlerinin artması kafaları bir hayli karıştırdı. Tabi ki raporda tek yer verilen bilgi bununla sınırlı değil. Bunun dışında iOS ve Android işletim sistemleri için ayrı ayrı güvenlik tehditlerinin artış oranı da ortaya koyuldu.

  iOS güvenliği
  iOS ne kadar güvenli

  Raporda Android işletim sistemi için güvenlik sorunlarının bir hayli yüksek olması zaten beklenen bir durumdu. Fakat bu sene yayınlanan güvelik raporunda iOS işletim sistemi için de ilginç sonuçlar ortaya çıktı.

  iOS Güvenliği Azalıyor Mu?

  Güvenlik raporuna göre iOS işletim sisteminde de casus yazılım tehditleri son dönemde %4 oranında artış gösterdi. iOS cihaz kullanımındaki yükseliş oranını düşünecek olursak aslında bu rakam oldukça ciddi bir rakam. Hatta son dönemde hacker gruplarının iOS işletim sistemine daha fazla yönelmeye başladığı da belirtiliyor.

  Genel olarak güvenlik güncellemelerinin mutlaka alınması gerektiğinin belirtildiği raporda iOS 10 işletim sistemi sonrasında da güvenlik tehditlerinin artmaya devam ettiği yer alıyor. Özellikle web tarayıcı açıklarının güvenlik sorununa neden olduğu belirtilirken sürekli Apple tarafından yayınlanan güncellemelerle beraber açıkların kapatıldığına da yer verildi.

  YORUMLAR

  Lütfen yorumunuzu girin:
  İsminiz nedir?